ZGOVORNO

Zakaj ne gre spregledati aft in suhih ust

Objavljeno 06. november 2014 17.15 | Posodobljeno 06. november 2014 17.15 | Piše: M. F.

Običajno nenevarne afte in neprijeten zadah so lahko znak resnih obolenj.

Če afte po tednu ali dveh še kar vztrajajo, obiščite zdravnika.

Bodite pozorni na svoja usta. Ta so namreč zgovorni znak zdravja. Celo najmanjša težava v njih lahko kaže na resne težave. Priznani britanski zobozdravnik dr. Sameer Patel razkriva, katera stanja ustne votline morda nakazujejo zdravstvene težave.

Slab zadah: bolezni jeter

Če si redno in temeljito ščetkate zobe, uporabljate zobno nitko ter ustno vodico, a vseeno zaznate neprijeten zadah, je ta lahko posledica želodčnih težav, počasne presnove ali bolezni jeter. Slednjih v začetni fazi ne spremljajo drugi simptomi. Zlasti če uživate veliko alkohola, slab zadah kaj lahko opozarja, da so vaša jetra v stiski. 

Suha usta: diabetes

Čeprav so suha usta največkrat posledica dehidracije ali uživanja alkohola in kajenja, pomanjkanje sline lahko opozarja tudi na diabetes. Drugi simptomi diabetesa so še neprestana žeja, mravljinčenje v rokah in stopalih ter moten vid. Če jih opažate, takoj obiščite zdravnika.

Afte ali razjede v ustih: rak ustne votline

Afte so največkrat posledica izčrpanosti ali upada odpornosti. Običajno niso nevarne in po nekaj dneh izginejo. Če pa po tednu ali dveh še kar vztrajajo, se ob njih pojavljajo krvavitve in otrplost ust, obiščite zdravnika. Lahko gre za raka ustne votline. Ta je najpogostejši pri kadilcih in posameznikih, ki spijejo veliko alkohola ter se ga na žalost v večini primerov odkrije pozno.

Krvavenje dlesni: parodontoza

Krvavenje dlesni med umivanjem zob ali po njem je najpogostejše znak vnetja dlesni. To lahko privede do parodontoze in izgube zob. Da bi zmanjšali možnosti za razvoj bolezni dlesni, je ključnega pomena, da vsak dan dosledno skrbite za ustno higieno ter redno obiskujete zobozdravnika.

Rumeni zobje: uživanje nekaterih zdravil

Stranski učinek mnogih zdravil so rumeni zobje. Najhitreje jih obarvajo antibiotiki, zdravila za bolezni dlesni in tista za visok krvni tlak. Vzrok za porumenele zobe morda tiči v njih, če pa jih želite pobeliti, obiščite zobozdravnika, nikar pa se beljenja zob ne lotevajte sami.

Deli s prijatelji