SOLATA

Zakaj narobe pripravljate solato

Objavljeno 29. november 2014 11.30 | Posodobljeno 29. november 2014 11.30 | Piše: M. F.

Morda izbirate napačno osnovo, ste preveč radodarni s kremastimi prelivi ali preskopi z beljakovinami.

S pravimi dodatki bo vsaka solata zdrava in hranljiva hkrati.

Solata je lahko zdrav in prehransko bogat obrok, toda le če vsebuje sveže in hranljive sestavine. Listi zelene solate, nekaj koščkov piščančjega mesa in bogat preliv ne zadovoljujejo vseh kriterijev zdravega obroka. Poglejte, katere so najpogostejše napake pri pripravi solate in kako se jim izogniti.

Izbira zelenjave, ki hitro ovene

Izbira listov kristalke je največja in najpogostejša napaka pri pripravi solate. Ti listi nimajo veliko hranljivih snovi, saj je njihova glavna sestavina voda, ker so mehki, pa tudi zelo hitro ovenijo. Priporočljivejša osnova so zato zelje, ohrovt, špinača ali pšenični kalčki.

Prehransko siromašna živila

Če menite, da s koščki ribe ali piščančjega mesa, ki jih dodate solati, dobite hranljiv obrok, se motite. Sestavine, kot so sir feta, lupinasti plodovi, hruške, slaniki, leča in podobno, so bogati z vitamini in minerali, ki vam bodo dodani zelenjavi zagotovili hranljivo malico in bodo dolgo ohranili občutek sitosti. Vendar z njimi ne pretiravajte. Izberite eno od možnosti in tako boste imeli vsak dan na jedilniku drugačen zdrav obrok.

Premalo ali preveč beljakovin

Nekateri se odločijo za beljakovinsko bogate solate, obložene hkrati z jajci, mesom in sirom. Drugi raje izberejo solate popolnoma brez beljakovin. Nobena teh različic pa ni prava. Beljakovine so pomembna sestavina solat, saj podaljšujejo občutek sitosti in pospešujejo presnovo, če pa jih je preveč, povzročajo kopičenje kilogramov. Mera beljakovin v solati naj bo zato pol skodelice leče ali fižola, 10 dekagramov belega mesa, pol skodelice sira, eno jajce ali trije beljaki.

Izogibanje dobrim maščobam

Pravilo, ki se ga držijo mnogi, je pripravljanje solate brez maščobe. A to ni prav. Znano je namreč, da so zdrave maščobe potrebne za optimalno delovanje telesa. Modre ribe, olivno olje in podobne maščobe telesu zagotavljajo energijo, ohranjajo sitost, omogočajo absorpcijo v maščobah topnih vitaminov ter blažijo potrebo po nezdravih prigrizkih.

Pretiravanje s prelivi

Izogibajte se gostim in kremastim solatnim prelivom, saj vsebujejo veliko umetnih snovi in so zelo kalorični. Zdrave prelive lahko pripravite doma. Olivno olje, limona, jabolčni kis, nemastni jogurt, malce naribanega ingverja ali pekoče paprike in podobno so sestavine, ki bodo vsaki solati zagotovili osvežujoč okus in zdravje.

Še en napotek

Solato lahko pripravite vnaprej: na dno posode najprej nalijte preliv, sledijo naj mu trda zelenjava in dodatki, na koncu pa še mehkejša zelenjava. Tako pripravljeno solato v stekleni posodi hranite v hladilniku, premešajte pa jo, tik preden se z njo nameravate okrepčati.

Deli s prijatelji