POSLEDICE

Zakaj maček z leti postaja vse hujši

Objavljeno 03. april 2016 13.00 | Posodobljeno 03. april 2016 13.00 | Piše: M. F.

Posledice uživanja alkohola in nočnega veseljačenja ob rujni kapljici so s staranjem vse bolj nadležne.

Ko boste torej naslednjič nazdravljali, upoštevajte svojo starost.

Posledice pretiravanja s pijačo nikoli niso prijetne. A če vas je pri dvajsetih po nekaj zvrnjenih kozarčkih naslednji dan sicer res bolela glava in ste vsega preležali, se vam v tridesetih zdi, da je maček ob celo manjših količinah alkohola hujši in da traja dlje. V resnici vas občutek ne vara. Z leti se namreč zadeve poslabšajo. »Žalostno, vendar resnično je, da po tridesetem telesne funkcije začno počasi pešati. Mišice, srce, ožilje, gibljivost ter tudi psihična moč niso več na taki ravni kot pri dvajsetih,« vpliv staranja na prenašanje alkohola pojasnjuje Marc Leavey z medicinskega centra Mercy iz Baltimora. Povedano preprosto: starejši kot ste, težje vaš organizem prenaša alkohol, saj z leti fizična kondicija telesa upada.

Še drugi vzroki

Ob pitju alkohola najbolj trpijo jetra. Zlasti pri ljudeh, ki ga uživajo redno. »Če dnevno zaužijete več kot kozarček pijače, se poškodujejo celice jeter, kar vodi v njihovo zamastitev oziroma v cirozo,« opozarja Sanford Vieder, direktor klinike v Michiganu. In ker tako poškodovana jetra ne morejo predelati vseh strupov, ki jih vnašamo v telo, postaja maček vse bolj izrazit.

Malce kemije

Jetra vsebujejo encim, imenovan alkoholna dehidrogenaza. Ta alkohol razgradi v toksično spojino acetaldehid. Še en jetrni encim, acetaldehid dehidrohenaza skupaj z antioksidantom glutationom acetaldehid, spremeni acetat v nevtralno substanco, ki jo telo izloči z urinom.

Pretirano pitje izčrpa zaloge acetaldehid dehidrogenaze in glutationa, strupeni acetaldehid pride v kri, povzroča glavobol, bruhanje ter druge posledice pitja.

Usodno tudi občasno pitje

Ni zgolj redno opijanje tisto, ki poškoduje jetrne celice in zato ta organ ne more dobro opravljati svojih nalog. Tudi občasno pitje s staranjem pušča resnejše posledice, saj količina glutationa v jetrih z leti upada, s tem pa se zmanjša sposobnost presnove alkohola. Vse to seveda pomeni izrazitejšega mačka. 

Vpliva tudi splošno zdravje

»Poleg tega so pri starejših ljudeh pogoste zdravstvene težave, ki še poslabšajo vpliv alkohola na organizem, denimo visok krvni tlak, sladkorna bolezen, povišan holesterol in debelost,« opozarja Leavey in dodaja, da je prav zato jutro po veseli noči veliko manj prijetno, kot je bilo v mladosti.

Bodite previdni

Ko boste torej naslednjič nazdravljali, upoštevajte svoja leta. V nobenem primeru ne pretiravajte, ob pijači vedno jejte. Ob hrani boste pili manj. Poleg tega ne pozabite na vodo. Ta bo nedvomno ublažila mačka. In kaj vključiti na jedilnik? »Jajca vsebujejo cistein, aminokislino, ki spodbuja nastajanje glutationa,« svetuje Veider. Mačka lahko ublaži tudi zelena listnata zelenjava, kot sta ohrovt in blitva, saj spodbujata nastajanje žolča. Ta nase veže acetaldehid, ki se skozi prebavila nato izloči.

Zlasti pa po pameti.
 

Deli s prijatelji