PREHRANA

Zakaj je pomembno, kdaj jemo

Objavljeno 25. marec 2014 08.00 | Posodobljeno 25. marec 2014 08.00 | Piše: Da. M.

Vsa skrivnost o zdravi prehrani je v pravem času.

Še vedno ne verjamete, da je več obrokov rešitev za zdravo presnovo?

Čeprav bo kalorija vedno kalorija, pa je razlika, kdaj kaj zaužijete, trdi nutricistka Susan Kleiner. Kalorije različno vplivajo na metabolizem in občutek sitosti glede na to, kdaj jih zaužijemo.

»Vzdrževanje telesne mase je kompleksen ples med gonilci metabolizma – možgani, hormoni, nevrotransmiterji in prebavili. In če kateri koli od teh zazna, da ste čez dan zanemarili vnos kalorij, se bo presnova upočasnila, apetit povečal in trud vzdrževanja telesne mase bo uničen,« pravi Kleinerjeva.

Dlje boste čakali, slabše bo

Zato nutricistka opozarja, da je zajtrk nujen. Pri tem ne misli na tistega v poti v službo, ampak na prvo stvar, ki jo naredimo, ko vstanemo. Susan Kleiner predlaga, da zajtrk zaužijemo v prvi uri, ko smo budni. Če vam zjutraj nič ne prija, popijte vsaj kozarec vode. »Zapomnite si, dlje ko boste odlašali z zajtrkom, pozneje boste začeli zgubljati kalorije,« pravi Kleinerjeva.

Naslednje pravilo, ki bi se ga morali vsi držati, je, da med obroki ne minejo tri ure. »To bo pomagalo pri vzdrževanju zdrave ravni glukoze ves dan, delovanju presnove in stalni energiji,« pravi nutricistka.

Pozni obroki, manj energije

In zvečer? »Moje izkušnje dokazujejo, da imajo ljudje, ki ne jedo po 19.30, naslednji dan več energije kot tisti, ki jedo pozno zvečer,« pravi Susan Kleiner in dodaja, da se presnova upočasni okoli 16. ure, to pa narekuje bogatejše obroke v zgodnjih urah, nato pa naj se postopoma manjšajo.
 

Deli s prijatelji