SONČNO

Zakaj je pomemben D vitamin

Objavljeno 06. februar 2012 11.30 | Posodobljeno 06. februar 2012 10.54 | Piše: M. F.

Ker nastaja pod vplivom UV-žarkov, ga mnogi imenujejo kar sončni vitamin.

Pozimi je sonca manj, zato telesu sončnega vitamina pogosto primanjkuje.

Že leta je znano, da je premajhna količina vitamina D v telesu vzrok za šibke kosti tako pri otrocih kot pri odraslih. Poleg tega pomanjkanje vitamina D pripomore k razvoju diabetesa, crohnove bolezni, multiple skleroze, astme, nekaterih vrst raka in številnih drugih bolezni. Raziskave dokazujejo, da je ta vitamin pomemben tudi za optimalno delovanje možganov. 

Je hrana dober izvir vitamina D?

90 odstotkov vitamina D dobimo s soncem. Pod vplivom UV-žarkov namreč nastaja v koži, ki ni zaščitena z zaščitnimi faktorji. Kljub temu se kremam med sončenjem ne gre odreči, kožo pa sončnim žarkom nastavljati v času, ko ti niso tako škodljivi in ne več kot 15 minut na dan. V hrani je vitamina D največ v jetrih in modrih ribah. Nekaj ga je tudi v jajcih, jogurtu in mlečnih izdelkih, težava pa je v tem, da je s hrano telesu mogoče zagotoviti le 20 odstotkov dnevnih potreb telesa po tem vitaminu.

Kako vedeti, če ga je premalo?

Občasna bolečina v hrbtu, šibkost v mišicah in težave pri hoji najverjetneje nakazujejo pomanjkanje sončnega vitamina, kar je v naših krajih pozimi pogosto. Če menite, da vam ga primanjkuje, se posvetujte z zdravnikom, ki bo z analizami potrdil ali ovrgel vaše domneve ter predpisal primerno zdravljenje. To je najpogosteje v obliki nadomestka k prehrani, pri uživanju katerega pa dosledno upoštevajte zdravnikova navodila.

Deli s prijatelji