KORISTI

Zakaj je meso dobro za vas

Objavljeno 28. maj 2013 09.00 | Posodobljeno 28. maj 2013 09.00 | Piše: M. F.

Zaradi cinka, železa in vitaminov v prehrano vključite razumno količino mesa.

Telo potrebuje živalske beljakovine za ohranjanje zdravja kosti, mišic, hrustanca in kože.

Preden začnemo naštevati koristi uživanja mesa, velja opozoriti na zmernost – kar pravzaprav velja za prav vso vrsto hrane. Pretiravanje s čimer koli telesu povzroči več škode kot koristi. Ena od bolezni, ki je posledica pretiravanja z mesom, je denimo rak debelega črevesa. Vseevropska raziskava je pokazala, da so imeli posamezniki, ki so dnevno zaužili 80 gramov mesa, kar za 30 odstotkov večjo možnost, da bodo oboleli za to obliko raka v primerjavi s tistimi, ki so ga zaužili manj. Tudi predelane mesnine, kot so klobase in salame, ogrožajo zdravje. Vsebujejo namreč preveč maščob, soli in aditivov, ki organizmu škodujejo. Kaj pa koristi?

Vitamini kompleksa B

Meso je dober izvor vitaminov B, med njimi tiamina (B1), riboflavina (B2), niacina (B3), piridoksina (B6) in kobalamina (B12). Ti so pomembni za obnavljanje telesnih tkiv, za proizvodnjo rdečih krvnih telesc in za optimalen razvoj živčnega sistema. Prav tako pomagajo telesu pri pridobivanju energije iz hrane.

Minerali

V mesu so bogato zastopani tudi številni kemijski elementi. Med njimi železo, cink in magnezij. Telo železo potrebuje za proizvodnjo hemoglobina, beljakovine v rdečih krvnih telesih, ki prenaša kisik do vseh organov. Cink igra pomembno vlogo pri pravilnem delovanju imunskega sistema, magnezij pa sodeluje pri razvoju kosti in pomaga mišicam pri izrabi energije.

Beljakovine

Telo potrebuje beljakovine za ohranjanje zdravja kosti, mišic, hrustanca, kože, krvi ter pri tvorjenju encimov in hormonov. Prav tako so beljakovine pomemben vir energije. Za ženske, starejše od 19 let, je priporočljivo zaužiti 46 gramov beljakovin dnevno (rastlinskega ali živalskega porekla). Količina, ki zadostuje moškim, znaša po priporočilih ameriškega centra za nadzor in zaščito pred boleznimi 56 gramov na dan.

Meso ob vem tem vsebuje še pomembne aminokisline, ki jih telo ne more proizvajati samo. Beljakovine, ki jih sicer lahko dobimo tudi s prehrano rastlinskega izvora, namreč ne zadostujejo za optimalno delovanje organizma.

In količina?

Odrasli naj bi zaužili 70 gramov rdečega mesa dva- do trikrat tedensko – in nikakor ne več kot 500 gramov na teden. To so ugotovitve britanskih nutricionistov, ki so raziskovali vpliv rdečega mesa na razvoj raka debelega črevesja in danke ter na nekatere druge oblike rakavih obolenj, na pojav srčnih obolenj in sladkorne bolezni tipa 2.

Deli s prijatelji