ZDRAVO IN OKUSNO

Zakaj je dobro jesti maslo

Objavljeno 26. junij 2013 15.40 | Posodobljeno 26. junij 2013 15.42 | Piše: M. F.

V zadnjih letih je maslo izpodrivala margarina, ki pa je zdravju škodljivejša.

Maslo si upravičeno znova utira pot na seznam zdravih živil.

Maslo je eno od živil, ki povsem običajen obrok spremenijo v pravo kulinarično doživetje. Žal pa je bilo nekaj zadnjih desetletij neupravičeno krivo za niz bolezni: od debelosti do težav s srcem in ožiljem. Kljub temu se maslo vrača. Ne le na naše jedilnike, ampak tudi v kategorijo zdrave hrane.

Bogato je z vitamini, ki so topni v maščobah

Maslo vsebuje veliko v maščobah topnih vitaminov, med njimi so najpomembnejši A, E in K2. Če za prva dva velja, da sta v živilih dokaj pogosta, vitamina K2 v prehrani sodobnega človeka pogosto primanjkuje. To pa ima kvarni vpliv na zdravje. Vitamin K2 je pomemben za pravilno delovanje metabolizma, sodeluje pri presnovi kalcija, premajhen vnos te snovi pa je povezan s številnimi težkimi boleznimi, med njimi srčno-žilnimi obolenji, nekaterimi oblikami raka in osteoporozo. Maslo, izdelano iz mleka pašnih krav, je prav posebej bogato z vitaminom K2.

Manjša tvegaje za debelost

Prehranski strokovnjaki nam sicer svetujejo, naj posegamo po mlečnih izdelkih z manjšim deležem maščob. Tako, zatrjujejo, bomo telesu zagotovili dovolj kalcija, a ne tudi slabih maščob in kalorij. Kljub visoki kalorični vrednosti pa mlečni izdelki z večjim deležem maščob niso povezani z debelostjo. Raziskava iz leta 2012 je preverjala vpliv mlečnih maščob na debelost in na druge bolezni metabolizma ter srčno-žilna obolenja. Dokazano je bilo, da izdelki z velikim deležem maščob ne spodbujajo pojava teh bolezni, prav tako v zmernih količinah ne povzročajo debelosti. Nasprotno, ker dolgo vzdržujejo sitost, odvračajo od prenajedanja ter tako pred njo varujejo.

Maslo je dober vir butiratov

Soli kratkoverižne maslene kisline butirate ustvarjajo bakterije v debelem črevesu. Ti pomagajo pri presnovi, spodbujajo prebavo, delujejo protivnetno in so močan zaščitnik prebavnega sistema. Dober izvor butiratov je tudi maslo.

Varuje pred srčno kapjo

Prehrambne smernice so zadnjih nekaj let priporočale zamenjavo masla z margarino. A ti nasveti so dosegli ravno nasprotni učinek: zdravju škodljivejša margarina je izpodrinila maslo. Prva namreč  vsebuje velik odstotek transmaščob, ki povzročajo številne, tudi srčno-žilne bolezni.

Vsebuje veliko zdravih nasičenih maščob

Bitka proti nasičenim maščobam je neupravičena. Uživanje teh v zmernih količinah namreč ne povzroča škode. Nedavna raziskava celo dokazuje, da ni povezave med temi maščobami in verjetnostjo srčno-žilnih bolezni. Nasprotno, nasičene maščobe v krvi zvišujejo raven HDL, torej dobrega holesterola. Maslo vsebuje zdrave količine kratko- in srednjeverižnih maščob, ki se presnavljajo drugače od drugih in zato ohranjajo sitost ter pospešujejo zgorevanje kalorij.

Maslo je okusno

Argument, ki ne potrebuje posebne utemeljitve. Seveda pa je poudarek pri uživanju masla na zmernosti.

Deli s prijatelji