NEGA ZOB

Zakaj je boljša električna zobna ščetka?

Objavljeno 20. maj 2012 13.30 | Posodobljeno 20. maj 2012 13.30 | Piše: E. B.

Temeljiteje odstranjuje obloge in dosega tudi nedostopne kotičke.

Vse več ljudi uporablja električno zobno ščetko namesto navadne, toda, ali je resnično učinkovitejša? Da, soglasno pritrjujejo strokovnjaki, toda ključnega pomena je pravilna uporaba! Pred nakupom je najprej treba opredeliti zdravje in stanje naše ustne votline in zob. Imamo občutljivo sklenino? Nam pogosto krvavijo dlesni? Ali potrebujemo ščetko s senzorjem, ki opozarja, da smo pri umivanju pregrobi?

Največja prednost je učinkovitost

Še marsikatero vprašanje pride prav pri izbiri z bogato založenih polic, od katerih pa nas žal prepogosto odvrne cena: a ne pozabimo, električne ščetke je treba menjati na vsake tri do šest mesece, običajne pa pogosteje! Seveda je največja prednost učinkovitost: električna ščetka odstranjuje obloge temeljiteje in hitreje, povedo poznavalci in uporabniki, posebne oblike pa dosežejo tudi težko dostopne kotičke in tako zanesljiveje preprečujejo gnilobo. Takšna ščetka nas lahko opozori še, ali si zobe umivamo preveč vneto, torej drgnemo premočno in tako tvegamo poškodbo dlesni, morda celo erozijo, torej umikanje dlesni, in sklenine, kar posledično povzroči preobčutljivost za zunanje dražljaje. Sicer pa, kot opozarjajo strokovnjaki, poglavitni namen električne ščetke je, da pravzaprav vse delo opravi sama, naloga uporabnika je le, da jo drži ob zobeh, saj je dodaten pritisk povsem nepotreben. To je izjemno pomembno in praktično pri ljudeh z artritisom ali morebitno gibalno oviranostjo; ti se tako lahko otresejo skrbi, da zob morda niso temeljito umili. Sodobne krtačke opozorijo tudi na potreben čas ščetkanja: dve minuti se glasi univerzalno pravilo, torej trideset sekund v vsakem kvadrantu. Raziskave namreč kažejo, da ustni higieni namenimo po največ eno minuto!

In še, vse pomembnejši vidik je seveda ekologija, ki je ne gre zanemariti niti pri negi zob. Električne ščetke mnogo manj obremenjujejo okolje, saj te zahtevajo le zamenjavo zgornjega dela, kar je najmanj štirinajst- do dvainštiridesetkrat manj plastike kakor pri redni menjavi (celih) ščetk! A pozor, da smo resnično prijazni do narave, skrbno vzdržujmo tudi električno držalo; namreč, to bi moralo ustrezno delovali vsaj nekaj let, sicer je naš trud za varovanje okolja zaman!

Deli s prijatelji