NEPRIJETNO

Zakaj imamo slab zadah?

Objavljeno 09. september 2011 18.27 | Posodobljeno 11. september 2011 09.00 | Piše: E. B.

Zadah je posledica pomanjkljive ustne higiene, uživanja hrane močnega okusa, alkohola ter kajenja

Osnovna je seveda zobna higiena, torej redno ščetkanje in nitkanje

V več kot 80 odstotkih primerov se neprijeten zadah razvije zaradi slabe ustne higiene in pogostega uživanja hrane močnega okusa, kot sta česen in čebula, veliko pripomorejo tudi alkohol in cigarete. Ustno votlino tako prekrije skoraj nevidni bakterijski film, ki povzroča nevšečnosti tudi zobem in dlesnim.

Lahko ga odpravimo ali pa vsaj ublažimo

V redkejših primerih je slab zadah posledica težav s pljuči, prebavnim traktom in sistemskega vnetja, včasih so krivi sinusi ali sladkorna bolezen. Ko izključimo te možnosti, lahko to neprijetnost skoraj zagotovo odpravimo ali vsaj ublažimo z nekaj vztrajnosti in dobre volje. Osnovna je seveda zobna higiena, torej redno ščetkanje in nitkanje, tako temeljito očistimo tudi medzobne obloge in odstranimo ostanke hrane, ki bi sčasoma lahko postali leglo bakterij in zato vir slabega zadaha. Strokovnjaki za oralno higieno vse pogosteje svetujejo tudi umivanje jezika, kar lahko storimo s posebnim strgalom, ki ga imajo na hrbtni strani tudi nekatere zobne ščetke.

Pijmo dovolj vode

Tudi suha usta so pogosto kriva za neprijetne vonjave v ustni votlini, zatorej ne zanemarjajmo žeje in pijmo dovolj vode. Slina deluje naravno antibakterijsko, saj redno odplakuje nečistočo; če je primanjkuje, se kaj lahko zgodi, da se bomo zjutraj zbudili z neprijetnim okusom in zadahom. Tudi če usta niso suha, jih redno izpirajmo z vodo, kar je priporočljivo predvsem po obrokih, ko pri roki nimamo zobne ščetke. Do prijetnejšega občutka v ustni votlini pa si lahko pomagamo tudi z nekaterimi živili – zelena, korenček, kikiriki in polmastni sir poskrbijo za sladek zadah, za svežino in odlično krinko pa žvečimo meto ali peteršilj.

Deli s prijatelji