INFORMACIJE

Zakaj delamo napake?

Objavljeno 26. april 2013 11.00 | Posodobljeno 26. april 2013 11.00 | Piše: J. H.

Za napake so krive informacije, ne naša presoja.

Človeški možgani so tako zapleteni, da za popoln razvoj potrebujejo približno 20 let.

Strokovnjaki trdijo, da so za napake, ki jih delamo v vsakdanjem življenju, odgovorne 'napačne' informacije, ne pa napačna presoja možganov samih. Možgani lahko obdelajo podatke pravilno, ampak veliko težje, če imajo napačne informacije. Notranji možganski procesi so tihi in nezmotljivi.

Nevrologi so dolgo ugotavljali in preiskovali, ali so slabe odločitve rezultat slabih zunanjih informacij tega, ker možgani naredijo napake, ko te informacije pregledujejo.

Pri izbiri fakultete se lahko na primer človek slabo odloči zaradi zavajajočih ali nerazločnih opisov predmetov ali zaradi slabega spomina možganov, ki si niso mogli zapomniti, katera visoka šola ima najboljša priporočila.

Notranji procesi so brezzvočni

Profesor Carlos Brody, vodja najnovejše raziskave o možganih, pravi: »Na naše veliko presenečenje so notranji možganski procesi skoraj popolnoma brezzvočni, vsi 'zvoki' so prihajali od čutnih zaznavanj.« Raziskovanci, 19 laboratorijskih podgan in nekaj prostovoljcev iz višjih šol, so poslušali naključne klike, ki so prihajali tako z desne kot z leve strani. Po poslušanju so morali izbrati stran, s katere je po njihovem mnenju prišlo več klikov. Podgane so bile natrenirane tako, da so v izbrano smer obrnile nos. Vsi so večinoma izbrali pravo stran, občasno pa – pričakovano – naredili tudi napako.
   
S primerjavo vzorcev klikov z izbirami prostovoljcev so raziskovalci odkrili, da je do največ napak prišlo pri prekrivanju dveh klikov, ne pa zaradi zaznanega zvoka v možganskem sistemu, ki bi bil povezan s kliki.
Nov pristop k raziskovanju

Profesor Brody je dejal: »Preden smo izvedli to študijo, nismo imeli načina, kako bi lahko spremljali te procese, ne da bi v možgane vstavljali elektrode, zdaj pa imamo možnost vpogleda v vsak trenutek dogajanja med sprejemanjem odločitve.«

Profesorica Anne Churchill iz laboratorija Cold Spring Harbour, ki sicer ni sodeloval v raziskavi, pa meni: »Nova raziskava Brodyjevega laboratorija je pomembna predvsem zaradi raziskovanja kontroliranega obnašanja glodavcev in ugotovitve, da so ti zmožni sprejemati zavedne odločitve. V raziskavi je bilo odkrito tudi to, zakaj tako ljudje kot živali včasih sprejemamo napačne odločitve.«

Deli s prijatelji