PREPOVEDAN SADEŽ

Zakaj čokolada najbolj diši, ko smo na dieti

Objavljeno 26. februar 2013 10.00 | Posodobljeno 26. februar 2013 10.00 | Piše: M. F.

Psihološke raziskave dokazujejo, da občutek krivde, ki se pojavlja med uživanjem prepovedane hrane, izboljšuje njen okus.

Vsak, ki je bil kdaj na dieti, dobro pozna hrepenenje po živilih, ki v tistem času nikakor ne sodijo na krožnik. Zakaj je tako, pojasnjujejo psihologi, ki pravijo, da občutek krivde celo povečuje zadovoljstvo v tistem, kar počnemo s kančkom slabe vesti. Prav zato ima hrana tedaj boljši okus. Strokovnjaki zatrjujejo, da je v možganih močna povezava med prej omenjenima občutkoma. Ta mehanizem zagotavlja, da v hrani, ki smo se ji primorani odrekati, najbolj uživamo.

Še ena razlaga

Željo po prepovedani hrani pa je mogoče pojasniti še drugače: pretirano odrekanje  nekaterim živilom lahko povzroči popolno pomanjkanje samonadzora. Namesto torej, da bi si vsak dan privoščili rebro čokolade, se zgodi, da ves teden o njej samo sanjamo, na koncu pa nam zavore popustijo – in posledice so dobro znane.

Prav zato je pestra prehrana z manjšimi pregrehami (ki, če so majhne, pravzaprav sploh niso pregrehe) osnova zdravja in vzdrževanja približno enake telesne mase.

Deli s prijatelji