ZA TELO

Zajtrkujte kot kralji

Objavljeno 28. januar 2012 08.00 | Posodobljeno 28. januar 2012 08.00 | Piše: E. B.

Vse več ljudi opušča zajtrk, lakoto pa najraje poteši šele zvečer po napornem delavniku.

Otroci z rednim zajtrkovanjem oblikujejo zdrav odnos do hrane. Foto: shutterstock

Prvi dnevni obrok je najpomembnejši za presnovo, krivdo za val debelosti, ki je preplavil razviti svet, pa gre pripisati tudi zanemarjanju jutranjega obreda.

Živite zdravo: redno telovadite, uživate zdravo hrano, toda ali vsak dan tudi zajtrkujete? Opuščanje te zelo pomembne navade lahko povsem poruši sicer urejen življenjski slog in celo izniči dobrodejne učinke vaših prizadevanj.

Mnogi napačno menijo, da je povsem vseeno, kateri obrok izpustijo, manjši skupni dnevni seštevek kalorij bo pač v vsakem primeru pripomogel k izgubljanju telesne teže. A to nikakor ne drži, opozarjajo strokovnjaki. Če hujšate, je prav zajtrk tisti obrok, ki ga nikakor ne gre zanemariti. »Zajtrkuj kot kralj, kosi kot meščan in večerjaj kot berač« naj bo torej še naprej zlato pravilo, praznemu želodcu v dopoldanskih urah namreč kaj kmalu zadišijo nezdravi prigrizki, tudi v večjih količinah, ki se do večera le še stopnjujejo, zato so posledice takih režimov vse prej kot zadovoljive.

Mnogi pravijo, da jim zajtrka preprosto ne dopuščata natrpani urnik in divji tempo, kar pa je seveda zgolj izgovor. Z nekaj načrtovanja si lahko prav vsak pripravi zdrav jutranji krožnik: morda bo kuhanje prosene kaše ali pšeničnega zdroba ob delavnikih prevelik časovni zalogaj, a polnozrnata žemljica, jabolko in jogurt, denimo, ne zahtevajo nikakršnih posebnih priprav, beljakovine, žitarice in nenasičene maščobe za začetek dneva pa so odlična spodbuda za presnovo, zaradi česar bodo tolažilne malice mnogo manj privlačne. Zapletenejše obroke pa si vsekakor privoščite ob koncih tedna. Zajtrk je lahko tudi prav posebno doživetje za otroke, ki med tednom gotovo pogrešajo dolge družinske obroke: v sokovniku pripravite sadno-zelenjavne poslastice, sami specite kruh ali žemljice, po želji pripravite jajca, ki bodo z bogato vsebnostjo beljakovin učinkovito pripravila možgančke na nove izzive, barvita omleta z zelenjavo, denimo, pa bo še bolj napolnila prazen želodček. Če se malčki navdušujejo nad mlečnimi jedmi, pa kosmiče oplemenitite s pisanim in z izjemno zdravim suhim sadjem, seveda pa je dobrodošlo tudi sveže sezonsko.

Ste ljubitelji kavice? Verjetno so le redki tisti, ki na to vprašanje ne bi odgovorili pritrdilno. Večina odrasle populacije začne dan s tem toplim napitkom, preostali si ga privoščijo nekaj ur pozneje, mnogim pa je kava poglavitno sredstvo za vzdrževanje budnosti, zato jo pijejo tudi večkrat na dan. Zdravstvena stroka sicer svari pred pretiranim uživanjem kofeina, v zadnjih letih pa so neverjetno priljubljenost dosegli napitki v priročnih plastičnih lončkih, ki romajo od bližnje kavarnice do pisarne. Ti so lahko zaradi velike vsebnosti sladkorja in kalorij, ki jih prinesejo umetne primesi, ojačevalci okusov in sladke arome, še večja past. Tako kavo bi bilo treba uvrstiti na seznam sladic, a kljub temu ostaja med tradicionalnimi toplimi napitki, zato si jo privoščite le občasno in raje ostanite zvesti domači pripravi.

Za konec pa se vrnimo k najmlajšim: zadnja desetletja se je občutno povečalo število predebelih otrok v razvitem svetu, kar poleg večjega tveganja za razvoj sladkorne bolezni prinaša še kopico drugih zdravstvenih tegob, istočasno pa je s seznama družinskih obredov začel izginjati prav zajtrk. Ta naj se torej vrne v vsakdanjo rutino, strokovnjaki namreč ocenjujejo, da je ravno prvi obrok v dnevu tisti, prek katerega otroci oblikujejo zdrav odnos do hrane, povrhu pa se učinkovito pripravijo na izobraževalne napore.

Deli s prijatelji