NA ZDRAVJE

Zadrževanje kihanja lahko izzove možgansko kap

Objavljeno 30. september 2015 09.00 | Posodobljeno 30. september 2015 09.00 | Piše: M. F.

Med kihanjem zrak skozi naše nosnice potuje zelo hitro. Če ga zadržujemo, se ves pritisk preusmeri v druge dele telesa in jih lahko poškoduje.

Zadrževanje kihanja nikakor ni priporočljivo.

Povsem drugače kot doma kihamo na sestanku. Medtem ko smo namreč doma sproščeni, pa tedaj, ko smo v družbi, kihanje pogosto poskušamo zadržati, kar pa nikakor ni dobro za zdravje. Med kihanjem zrak skozi naše nosnice potuje s hitrostjo 160 kilometrov na uro. Če ga zadržujemo, pa se ves pritisk preusmeri v druge dele telesa, ki se zato lahko poškodujejo.

Kaj se lahko zgodi?

Z zadrževanjem kihanja se tako pritisk največkrat preusmeri v ušesa, kjer lahko povzroči poškodbe bobniča, kar izzove vrtoglavico ali celo izgubo sluha, poroča portal HowStuffWorks.

Prizadete so lahko tudi oči, saj v njih zaradi pritiska popokajo krvne žilice. Če imate diafragmo, se lahko poškoduje celo ta. Več epizod zadrževanega kihanja kvarno vpliva na mišice v vratu in odpre sveže rane, zlasti pri ljudeh po operaciji žrelnice ali sinusov. V najslabšem primeru pa lahko privede celo od poškodb krvnih žil v možganih in s tem do možganske kapi.

Kihajte, a pravilno

Torej, če vas sili na kihanje v javnosti, se tega nikar ne sramujte in kihanja ne zadržujte. Cena, ki jo za to lahko plačate, namreč ni vredna tega. Namesto da kihanje zadržujete, se obrnite stran od ostalih in kihnite v robček. Če robčka nimate časa izvleči, usta in nos pokrijte s hrbtno stranjo leve dlani. Tako boste pri prijemanju predmetov ali rokovanju v manjši meri naokoli širili viruse, ki so pri vas izzvali kihanje.

 

Deli s prijatelji