GLIVIČNA OBOLENJA

Za zdravo nožnico

Objavljeno 11. avgust 2013 17.00 | Posodobljeno 11. avgust 2013 17.00 | Piše: M. M. K.

Poletje je čas, ko so na pohodu glivična obolenja vseh vrst.

Po kopanju se preoblecite v suhe kopalke in si zamenjajte tampon, ta namreč vpije tudi morsko ali bazensko vodo in postane odlično gojišče za bakterije in glive. Foto: Shutterstock

Glivično vnetje nožnice oziroma vaginalna kandidiaza je neprijetna nadloga, s katero se spopadajo številne ženske, je tudi ena najpogostejših okužb, ki jih obravnavajo v ginekološki ambulanti. V nožnici odrasle ženske običajno v sožitju živi več vrst koristnih bakterij in drugih mikroorganizmov, s čimer se vzdržuje primerno kislo okolje, ki ščiti pred škodljivimi bakterijami. Razvoj glivic onemogoča kislo nožnično okolje s pH približno 4. Za to skrbijo mlečnokislinske bakterije, tako imenovani laktobacili. Kvasovke se začnejo nenadzorovano razmnoževati, če se poruši to naravno ravnovesje, kar se največkrat zgodi prav poleti, saj ljubijo vlago in vročino. Ob porušenem ravnovesju se glivice prekomerno razmnožijo, kar povzroči glivično vnetje zunanjega spolovila ali tega in hkrati nožnice. Takšna nič kaj prijetna okužba se lahko pojavi nenadoma.

Razlogi so različni

Vzroki za čezmerno razrast glivic so različni, od zmanjšane odpornosti organizma (stres, utrujenost, hitre podnebne spremembe, sladkorna bolezen, visoka starost) do zdravljenja z antibiotiki, ki lahko spremenijo normalno vaginalno floro, pogosto so vzrok tudi hormonske spremembe, ki nastanejo kot posledica jemanja kontracepcijskih tabletk ali spreminjanje hormonov med menstrualnim ciklom, tudi nosečnost. Normalno ravnovesje v nožnici se lahko poruši tudi zaradi nošenja oprijetih oblačil in spodnjega perila iz umetnih tkanin, vlažnih kopalk, izpiranja ali draženja nožnice z neustreznim lubrikantom, uporabe odišavljenih dnevnih vložkov, dišečih mil, robčkov, dezodorantov v področju genitalij ter prekomernega umivanje spolovila.

Ugodne poletne razmere

Prav poletje je čas, ko so razmere za razvoj glivic najbolj ugodne, saj znoj, sol in morska voda še dodatno spremenijo oziroma poškodujejo vrednosti pH v nožnici. Glivice za razmnoževanje ljubijo vlago in vročino.

Za glivično obolenje gre, ko je nožnični izcedek povečan. Normalen izcedek je največkrat prozoren, belkaste barve, brez vonja in navadno v zadnjem delu nožnice, pri glivičnem vnetju pa je obilnejši, bele ali rumenkaste barve in z blagim vonjem po kvasu. Znaki glivične okužbe so še srbenje in skelenje pri uriniranju. Da je z nožnico nekaj narobe, kažejo spremembe na zunanjem delu spolovila, kjer se praviloma pojavijo razjede, ki so lahko zelo pekoče, zunanje spolovilo in nožnica pa sta pogosto pordela in otečena.

Ne izgine samo od sebe

Glivično vnetje ne zgine samo od sebe, treba ga je zdraviti. V lekarni so na voljo protiglivične kreme ali tablete, ki jih lahko kupimo brez recepta. To so antimikotiki, ki so lahko v obliki kreme ali vaginalne tablete, odvisno, kako hudo je vnetje. Najbolje je obiskati ginekologa, še posebno ko se vnetje pojavi prvič ali če niste prepričani, da gre za glivično okužbo, in ko simptomi ne izginejo oziroma se pojavijo novi po zdravljenju s protiglivično kremo in vaginalnimi tabletami. 

Deli s prijatelji