ZA ZDRAVJE

Za zdrave ledvice

Objavljeno 06. marec 2015 12.55 | Posodobljeno 06. marec 2015 12.57 | Piše: N. Z.
Ključne besede: ledvice

Čeprav je kronična ledvična bolezen pogostejša pri starejših, se lahko pojavi pri kateri koli starosti.

Ledvice so glavni čistilec v telesu, zato moramo zanje zares dobro skrbeti. Foto: Shuterstock

Vzroki zanjo so različni, mednje spada tudi nezdrav način življenja. Bolezen najprej ne povzroča večjih težav, zato je v zgodnji fazi pogosto neodkrita. Ob svetovnem dnevu ledvic bodo na informativnih stojnicah opravljali merjenje krvnega tlaka in sladkorja v krvi, v laboratorijih pa organizirali brezplačno merjenje prisotnosti beljakovin v seču.

Vsak drugi četrtek v marcu, letos je to 12. marec, že deseto leto zapored zaznamujemo svetovni dan ledvic, ob tej priložnosti pa so tudi letos pri Zvezi društev ledvičnih bolnikov Slovenije in Slovenskem nefrološkem društvu organizirali aktivnosti, s katerimi želijo ozaveščati javnost o pomenu delovanja ledvic, kronični ledvični bolezni in njenem zgodnjem odkrivanju ter preprečevanju. Letošnje aktivnosti potekajo pod geslom Zdravje ledvic za vse.

Ledvice imajo v telesu funkcijo čistilca: odstranjujejo odpadne snovi in jih filtrirajo iz krvi, to vsak dan očistijo okoli petdesetkrat! Poleg tega prispevajo k vzdrževanju primerne ravni krvnega tlaka, proizvajanju rdečih krvnih celic, skrbijo za zdravje kosti in vzdržujejo primerno kemično ravnovesje v telesu.

S slabšim delovanjem ledvic se sooča okrog deset odstotkov odraslih, strokovnjaki pa pričakujejo, da se bo število bolnikov s kronično ledvično boleznijo v naslednjih desetih letih povečalo za 17 odstotkov, zato jo Svetovna zdravstvena organizacija uvršča med pomembne prioritetne naloge na področju javnega zdravja. Pogostejša je med starejšimi, čeprav se lahko pojavi v katerem koli starostnem obdobju. Vzroki za njen nastanek so različni, nekateri ljudje so bolj ogrožene zaradi etnične pripadnosti, socialno-ekonomskega statusa in načina življenja. Tako kot v manj razvitem svetu so v zadnjem času tudi pri nas zaradi nezaposlenosti ali nizkih dohodkov vedno bolj prisotni dejavniki, povezani s slabšim socialno-ekonomskim stanjem ljudi. Zato se med drugim opušča ustrezno zdravstveno zavarovanje in kupuje cenejša hrana in pijača, čeprav nezdrava; nezdrav način življenja povzroča nastanek sladkorne bolezni, zvišanega krvnega tlaka in srčno-žilnih bolezni. Podobno kot te tudi pri okvari ledvic bolezen najprej ne povzroča večjih težav, zato je v zgodnji fazi pogosto neodkrita, prav s pravočasnim zdravljenjem pa lahko preprečimo ali upočasnimo razvoj ledvične bolezni in preprečimo srčno-žilne zaplete. Tudi zato bodo ob svetovnem dnevu ledvic na informativnih stojnicah opravljali merjenje krvnega tlaka in sladkorja v krvi, v številnih laboratorijih pa bodo organizirali brezplačno merjenje prisotnosti beljakovin v seču – seznam laboratorijev in termine brezplačnih merjenj poiščite na spletni strani Zveze društev ledvičnih bolnikov Slovenije
(http://www.zveza-dlbs.si). 

Deli s prijatelji