OMEGA-3

Za zdrav um in pogumno srce

Objavljeno 21. julij 2016 14.20 | Posodobljeno 21. julij 2016 14.22 | Piše: Katja Cah

Včasih nam čez noč brez znanega vzroka začno opazno bolj izpadati lasje, koža ponori – srbi in se vname, naše razpoloženje pa niha od smeha do joka, kot bi bili večni najstnik.

Jejmo ribe in plavajmo tam, kjer živijo.

V vrtinec hormonskih motenj nas pogosto potegne zaradi premalo zaužitih maščobnih kislin omega-3, ki dokazano delujejo protivnetno in so zato nepogrešljive. Te maščobne kisline na dolgi rok preprečujejo tudi nastanek raka in drugih sodobnih kroničnih bolezni zahodnega sveta, povezanih s srcem, ožiljem in možgani. Študije med drugim kažejo, da dragocene snovi z oznako omega-3 v kali zatirajo nastanek depresije, že razvito duševno motnjo in brezvoljnost pa pomagajo zdraviti – po nekaterih raziskavah včasih celo enako učinkovito kot določeni antidepresivi, čeprav temu zdravniška psihiatrična stroka, nerazdružljivo povezana s farmacijo, težko odločno prikima. Maščobne kisline omega-3 hkrati skrbijo za zdrave oči in vid, optimalen razvoj zarodka in pozneje dojenčka ter njegovih umskih sposobnosti; prav tako ohranjajo vitalnost starejših ljudi; zmanjševale naj bi celo tveganje za pojav demence in alzheimerjeve bolezni.

Zmagovalna konopljina semena

Za ohranitev zdravja, krepkega srca in poguma ob spopadanju z vsakdanjimi izzivi in težavami strokovnjaki svetujejo, da na jedilnik kar najpogosteje uvrstimo ribe, kot so sardela, skuša, tun, losos in podobno. Najboljša je sveža riba, tista iz konzerve pa bolje kot nič. Kogar skrbijo v zadnjem času izmerjene visoke vsebnosti škodljivih kemičnih elementov v nalovljenih ribah – te so sicer večinoma še vedno bolj zdrave kot kakšni zamrznjeni panirani zrezki iz tovarne – naj poskusi tudi vse bolj čislana konopljina semena. V njih naj bi bila celo rekordna količina maščobnih kislin omega-3. Precej jih najdemo tudi v rastlinskih oljih – predvsem olivnem, v lanenih in čijinih semenih, kaviarju in morskih sadežih, orehih, klinčkih oziroma cimetu, avokadu, fižolu, špinači in zelenolistnati zelenjavi, brokoliju, baziliki in podobnih aromatičnih začimbah.

Pravilna priprava svežih rib

Nihče ne mara pridig, kaj mora početi in kako, še sploh če se ne zaveda, zakaj mu to koristi. Prav zato ni odveč poznati nekaj pravil, ki se jih lahko držimo za dobro vseh brez posledičnega ognja v strehi. Vsa živila, iz katerih pripravljamo družinske obroke, naj bodo sveža in po možnosti pridelana lokalno brez pesticidov. Svežina je prvo pravilo, tudi kar zadeva morske sadeže in ribe, ki jih prepoznamo po čvrstosti in lepi, sijoči barvi. Ribje oči naj bodo bistre brez krvavih sledi okoli njih, luske pa se morajo lesketati. Očiščeno meso pred peko popivnamo s kuhinjskimi brisačami, nato ga malo pomokanega na hitro ocvremo v zelo vročem olju. Takoj ko vanj položimo ribo, mora zacvrčati. Tako ohranimo dragocene snovi v njej, o čemer ne nazadnje pričajo izvrsten okus, sočnost in hrustljavost jedi.

Namesto prehranskega dopolnila sladica

Pri pomanjkanju maščobnih kislin omega-3 zdravniki in farmacevti pravijo, da nikakor ni odveč poseči po katerem od številnih prehranskih dopolnil. Namesto teh lahko najprej poskusimo z uživanjem točno določenih živil, tudi sladic. Seveda ne tistih industrijskih iz razvpitih oglasov, ki zaradi konzervansov in drugih hormonskih motilcev v telesu naredijo več škode kot koristi. Odlična izbira so denimo sladke, doma narejene čokoladne kroglice. Oblikujemo jih iz zmletih konopljinih semen, orehove moke, stopljene čokolade, cimeta, masla in malo poljubnega sladila ter povaljamo v kokosovi moki. Komur prija, naj doda še nekaj kapljic ruma. Zmlete orehe lahko dodamo tudi v sadni smuti ali pa jedrca pohrustamo skupaj s sveže narezanim sezonskim sadjem. Še ena imenitna sladica nastane, ko v kremo zmešamo avokado, špinačne liste, pomarančni sok, kakav v prahu in med. Z maščobnimi kislinami omega-3 bogate naj bodo tudi malice. Poleg pečenih rib predlagamo sendvič s tunino, testenine s svežimi morskimi sadeži, suši z lososom, solato z olivnim oljem in koruzne kosmiče, posute z lanenimi semeni. Pa ne pozabimo na dovolj gibanja! Priporočamo osvežilno plavanje tam, kjer bivajo ribe. Saj poznate pregovor zdrav kot riba. 

Deli s prijatelji