MEDENO

Za vsako težavo drugačen med

Objavljeno 29. julij 2013 21.10 | Posodobljeno 29. julij 2013 21.12 | Piše: M. F.

Akacijev med zdravi prebavne motnje, lipov je najboljši v času gripe, gozdni med pa je priporočljiv za slabokrvne.

Žlička, s katero se sladkate z medom, mora biti plastična ali lesena, nikoli pa ne kovinska.

Med je že od nekdaj poznan po svojih zdravilnih učinkih. V zadnjih letih se je o uporabi tega in drugih čebeljih izdelkih razvila posebna metoda zdravljenja – apiterapija. Da pa bi bil med resnično učinkovit, je o njem treba poznati nekaj dejstev.

Vrste in učinki

Akacijev med: Priporočljiv je za bolnike s prebavnimi motnjami, pomirjajoče pa deluje na ves organizem. Lahko ga uživajo tudi otroci, mlajši od enega leta.

Cvetlični (travniški) med: Vsebuje več eteričnih olj in je priporočljiv za bolnike s srčnimi boleznimi, lahko pa pomaga tudi pri dihalnih obolenjih.

Lipov med: Zaradi antiseptičnih spojin učinkovito pomaga pri zdravljenju gripe in bronhitisa.

Gozdni med: V njem je kar 13-krat več mineralnih snovi kot v cvetličnem medu. Zlasti je priporočljiv za slabokrvne osebe.

Kostanjev med: Od vseh vrst vsebuje največ cvetnega prahu, kar mu daje še večjo zdravilno vrednost. Pomaga pri vnetem grlu, slabokrvnosti, kašlju, želodčnih težavah, revmi, obolenjih sečil, srca, črevesja in jeter.

Kdo?

Med lahko uživajo vsi, starejši od enega leta, ki nanj niso alergični oziroma niso sladkorni bolniki.

Kdaj?

Kot preventivo vsak dan pol ure pred jedjo. Kadar vas ujameta gripa ali prehlad, kot dodatek ohlajenemu čaju večkrat na dan.

Kako?

Med je vedno treba raztopiti v vodi, čaju ali mleku, katerih temperatura ne presega 60 stopinj Celzija. Žlička, s katero ga zajemate, mora biti plastična ali lesena, nikoli pa ne kovinska.

Deli s prijatelji