UTRUJENOST

Za vikende vstajajte zgodaj

Objavljeno 13. oktober 2012 09.00 | Posodobljeno 13. oktober 2012 09.00 | Piše: M. F.

Preveč spanca, ki si ga mnogi privoščijo ob koncu tedna, zmede notranji ritem, kar se izraža z glavobolom, živčnostjo in utrujenostjo.

Tudi ob koncih tedna zgodaj pokukajte v beli dan.

Končno je pred nami konec tedna in mnogi razmišljajo le o tem, kako se bodo naposled dodobra naspali. Jutra bodo daljša in najraje bi kar ves dan preživeli v pižami. Na prvi pogled idealen načrt, toda strokovnjaki opozarjajo, da je to povsem napačen način za premagovanje utrujenosti in da poležavanje ob koncu tedna povzroča še večjo utrujenost.

Raziskava kot dokaz

Raziskava, izvedena pri nekaj sto ljudeh, je pokazala, da so tisti, ki ne spreminjajo svoje spalne rutine, pri delu učinkovitejši, bolje funkcionirajo v medosebnih, družinskih in ljubezenskih odnosih, imajo boljšo koncentracijo, stres pa jim težje pride do živega.

Maščevanje notranje ure

Preveč spanca namreč zmoti notranji ritem oziroma uro, na katero smo navajeni med tednom. Ta ura je izjemno pomembna, saj uravnava vse procese v telesu. Njen cikel traja 24 ur, s preveliko količino spanja in še zmanjšano telesno dejavnostjo pa jo popolnoma zmedemo. Telo s tem izpostavljamo dodatnemu stresu, zaradi česar smo, ko se začne nov delovni teden, popolnoma brezvoljni in brez energije. Z vsako spremembo rutine namreč možganom pošiljamo nasprotujoče si informacije, na kar se oni odzivajo z glavobolom, nervozo in utrujenostjo.

Kako se vendarle spočiti?

Mnogo boljši način je, da med prostimi dnevi prej odidete k počitku in se prebudite takrat kot med delovnim tednom. Vendar tudi v tem primeru spanca ne podaljšujte za več kot pol ure. Telo bo tako funkcioniralo na običajen način, ohranilo bo svoj ritem, to pa ne bo prineslo negativnih posledic.
 

Deli s prijatelji