KORENJE

Za ostrejši vid, sijoče lase in lepšo kožo

Objavljeno 06. julij 2012 11.00 | Posodobljeno 06. julij 2012 11.00 | Piše: Nataša Oven

Korenje je ena najstarejših vrst zelenjave.

Da bi korenje pridobilo še več prostora in napredovalo v rasti, ga je bilo treba opleti ostankov žitnih bilk.

Korenje (Daucus carota) je najbolj sladko v zgodnjem poletju. Najbolj pogosta in priljubljena vrsta ima korenino oranžne barve. To barvo mu dajejo karotenoidi. Gojimo ga brez večjih težav, saj za rast ne potrebuje preveč gnojila. V zemljo skopljemo manj kot palec globoke luknje, ki so med seboj oddaljene nekaj centimetrov. Priporočamo, da ga sejemo skupaj s solato, redkvico, grahom ali porom, saj sam sebi ni dober sosed. Zemlja mora ostati vlažna, ko doseže zrelost, pa ga zalivamo manj. Ko čakamo, da pokuka na plan, ne smemo obupati. Seme namreč zelo dolgo kali, kar 3 do 4 tedne. Ko vzklije, ga redno pulimo, tako da je na koncu med njimi približno 5 centimetrov razdalje.

Shranjevanje v žagovini

Pulimo ga lahko vse poletje in jesen, dokler ne zapade sneg. Če smo imeli dobro letino, ga populimo pozno jeseni, očistimo in shranimo v zaboju, prekritem s kartonom ali slamo. Zabojček postavimo v hladno in temno klet ali garažo. Za njegovo shranjevanje je primerna tudi žagovina. V zaboj je nasipamo za približno pet centimetrov debelo plast. Nanjo položimo korenje, tako da se med seboj ne dotika. Plasti nadaljujemo, dokler ne napolnimo zaboja. Zgoraj naj bo plast žagovine. V hladilniku ga lahko hranimo vsaj teden dni. Ne pozabite pa odrezati listov, saj ti vsrkajo vlago, zato korenina postane mehka. Primerno je tudi za zamrzovanje. Zamrznjeno bo ohranilo okus, izgubilo pa bo čvrstost.

Korenja ne lupimo
Dragocenosti vsebuje večinoma pod povrhnjico, zato ga ne lupimo, temveč samo dobro umijemo in po potrebi očistimo s ščetko oziroma ga ostrgamo. Ko ga kuhamo, vodi dodajmo le malo soli, vedno pa ščepec sladkorja. Tako bomo poudarili njegov značilni okus. 

  Eno samo zdravje

Korenje velja za izjemno zdravo živilo. Vsebuje rastlinsko barvilo betakaroten,   ki je predstopnja življenjsko pomembnega vitamina A. Vsebuje še ogljikove hidrate, kalij, kalcij, železo, vitamin K in folno kislino. Izboljšuje vid in pomaga pri kurji slepoti ter pomaga do lepše kože in sijočih las. Poleg tega krepi imunski sistem, srce in ožilje ter pospešuje celično presnovo. Pri dojenčkih blaži težave z drisko. Dame pa boste rade slišale, da deluje tudi pomlajevalno in zaustavlja proces staranja.

Z maščobo

Uživamo ga surovega ali kuhanega. Ponudimo ga kot okusno zelenjavno prilogo, skuhamo korenčkovo juho ali iz njega preprosto iztisnemo sok. Spečemo lahko korenčkovo torto ali pripravimo korenčkov džem. Privoščimo pa si lahko tudi malo drugačno solato.

image

Korenje in jabolka narežemo na paličice, zmešamo in potresemo z drobnjakom. Zmešamo še navaden jogurt, med, sol in poper ter prelijemo korenje in jabolka. Povrh potrosimo še sesekljane orehe. Zapomnimo pa si, da je ne glede na to, v kakšni obliki ga bomo jedli, priporočljivo, da zraven zaužijemo še malo maščobe. Šele ko se veže z njo, se namreč karoten spremeni v vitamin A.

Deli s prijatelji