SIMPTOMI

Za osteoporozo boleha 
več kot 100.000 Slovencev

Objavljeno 20. oktober 2013 14.00 | Posodobljeno 20. oktober 2013 14.00 | Piše: Marija Mica Kotnik

V državah EU si kar 414.000 ljudi na leto zlomi kolk.

Maja Kozlevčar Živec, dr. med., specialistka fiziatrije in rehabilitacijske medicine, poudarja, da je vsak sam odgovoren za svoje zdravje: »Če ne znamo prisluhniti svojemu telesu in njegovim potrebam, če ne skrbimo zase, bomo zboleli.«

Umrljivost kot posledica komplikacij po zlomu kolka naj bi bila pri ženskah tolikšna kot umrljivost zaradi raka dojke, verjetnost zloma pa je večja od verjetnosti srčne in možganske kapi ter raka dojke skupaj. Poleg tega da osteoporoza povzroča smrt, močno znižuje kakovost življenja; njeni običajni spremljevalci so bolečine, motnje dihanja in prebave, depresija, dolgotrajna nega na domu ali v bolnišnici in številne komplikacije po zlomih, zato je nujno, da jo čim prej prepoznamo in jo začnemo čim prej ustrezno zdraviti, opozarjajo strokovnjaki. Obolelih je zelo veliko, pri nas naj bi jih bilo več kot sto tisoč!

K odkrivanju in zdravljenju osteoporoze naj bi pripomogle nove smernice, ki smo jih v Sloveniji sprejeli januarja letos: »Do zdaj smo namreč vse bolnice zdravili z ugotovljeno osteoporozo ob merjenju kostne gostote z DXA-aparaturo, zdaj pa le tiste, ki so, poleg tega da imajo izmerjeno osteoporozo, tudi bolj ogrožene za zlom. To ugotavljamo s preprostim orodjem, ki se imenuje indeks FRAX: z vnosom določenih osebnih podatkov v računalniški program nam ta izračuna ogroženost za zlom kolka ali vretenc v naslednjih desetih letih. Če je indeks močno povečan – meja je 20/5 –, lahko zdravnik začne zdravljenje ne glede na meritev kostne gostote,« razloži Maja Kozlevčar Živec, dr. med., specialistka fiziatrije in rehabilitacijske medicine.

Razlogi so znani

Prof. dr. Thomas D. Szucs, vodja oddelka za ekonomiko medicine na univerzi v Zürichu, je nedavno zaradi čedalje več bolnikov z osteoporozo dejal: »Razlogi za naraščanje števila bolnikov z osteoporozo so znani in neizogibni, gre za povišano rast in staranje prebivalstva, sedeče življenje, nezdrave prehranjevalne navade in posledično debelost.«

Zlom je treba preprečiti

Tak način zdravljenja ima prednosti predvsem pri stroških za zdravila, kakšni bodo dolgoročni učinki, bo pokazal čas, dodaja sogovornica, ki se z merjenjem kostne gostote, zdravljenjem in preprečevanjem zlomov ukvarja že več kot deset let. Z izkušnjami, ki si jih je pridobila, tako z boleznijo kot z njenim zdravljenjem, ji vse bolj postaja jasno, da bo treba storiti več v preventivi; še posebno ker je zdravljenje, naj bo le jemanje zdravil ali operacija zlomljenega kolka in rehabilitacija, vse dražje. Vsekakor bi se morali s preventivo pri osteoporozi začeti ukvarjati veliko prej, kot smo vajeni zdaj, pravi: »Številne študije so pokazale, da z spodbujanjem redne ustrezne telesne aktivnosti in primerno prehrano v otroštvu spremenimo premer kosti, njihovo debelino in pomembno vplivamo na število in povezljivost kostnih trabekul. Vse to pomembno poveča trdnost kosti, te spremembe pa niso le začasne, ampak trajajo vse življenje. Tak pristop tudi omogoča, da se otroci navzamejo dobrih navad glede dobre in ustrezne prehrane in rednega gibanja. Na ta način ne poskrbimo le za zdrave kosti, ampak preprečimo tudi debelost, diabetes in srčno-žilna obolenja. Takšne navade tudi v starosti preprečujejo bolečine in omogočajo, da z močnimi mišicami in dobrimi refleksi preprečimo padce in s tem zlome.«

Jaz sem močna, bodi še ti!

Slovenski bolniki z osteoporozo so dovolj informirani o bolezni in njenih posledicah, a niso tako suvereni, ko je treba preiti od besed k dejanjem. »Skrb zase je pri nas še vedno bolj v mislih in besedah kot v resnici. Ženske vedno poskrbijo najprej za druge, in če ostane kaj časa in energije, tudi zase. Nobena ne pomisli, da bi s tem, ko bi skrbela zase, dala dober zgled svojim otrokom, vnukom in tudi partnerju,« težavo opiše Kozlevčar Živčeva.

Prav v okviru letošnjega svetovnega dne osteoporoze, ki po svetu in pri nas poteka pod geslom Jaz sem močna, bodi še ti!, potekajo številne dejavnosti, ki so jih že in jih še pripravljajo na Zvezi društev bolnikov z osteoporozo Slovenije. Njena predsednica dr. Duša Hlade Zore je povedala, da so na teh dogodkih izpostavili predvsem to, kaj lahko storijo matere, babice, učiteljice in druge ženske na področju izobraževanja mlajših generacij o nevarnostih in možnostih preprečevanja osteoporoze in njenih posledic, zlomov. »V Sloveniji bo osrednji dogodek jutri, 19. oktobra, ob 13. uri v Rdeči dvorani v Velenju. Pričakujemo okoli 900 udeleženk in udeležencev iz vse Slovenije. Letošnja prireditev bo že 15. po vrsti. Bili smo med prvimi, ki smo v okviru Mednarodne fundacije za osteoporozo, vsako leto 20. oktobra, zaznamovali svetovni dan osteoporoze. Tako bo tudi letos,« je povedala dr. Hlade Zoretova in dodala, da se v zvezi, v katero je vključenih 18 društev iz vseh regij in ima nekaj več kot 6100 članov, sicer vse leto trudijo in informirajo, izobražujejo in ozaveščajo mlade in starejše, moške in ženske. »Spodbuditi jih želimo, da bi zdravju brez škodljivih navad in razvad namenjali več pozornosti takrat, ko so kosti še zdrave, in bi prve znake bolezni premaknili v pozno starost ali jih celo preprečili. Za nami je 16 let uspešnega dela. Vidne sadove beležimo predvsem na področju preventive ter ozaveščanja članstva in druge zainteresirane javnosti o preprečevanju in zdravljenju te tihe bolezni kosti.«

Učinkovito zdravljenje

So se pa v zadnjem času tako kot na drugih področjih medicine tudi na področju zdravljenja osteoporoze pojavile učinkovitejše možnosti. Bolnikom je trenutno tudi pri nas dosegljivo biološko zdravilo, ki se injicira podkožno enkrat na pol leta in dosti močneje vpliva na kostno pregradnjo, pravi Maja Kozlevčar Živec in opiše prednosti takega zdravljenja: »Njegova prednost je, da ne obremenjuje zgornjih prebavil in da je jemanje tega zdravila nadzorovano, tako da ga bolnica sigurno prejme. Na ta način je tudi lažje nadzorovati njegov učinek. Stranskih učinkov je malo, so pa, kot pri vsakem drugem zdravilu. Bolnice se teh včasih preveč bojijo, tako da celo prenehajo jemati zdravilo, drugih možnosti zdravljenja pa ne izkoristijo.« Sogovornica meni, da je vedno treba pretehtati, kaj je hujše, stranski učinek zdravila ali zlom, in se odločiti glede na to. Seveda je treba, če je le mogoče, neželene učinke zmanjšati in bolnici predpisati zdravilo, ki ji bolj ustreza. Poudarja, da je »poleg zdravil za osteoporozo nujno jemati tudi ustrezne količine kalcija dnevno in vitamina D. Če je količina dnevno zaužitega kalcija premajhna, tudi zdravila za osteoporozo ne morejo dobro učinkovati. Seveda pa še vedno veliko uporabljamo že preizkušena zdravila za osteoporozo, ki jih bolnice jemljejo dnevno, tedensko ali mesečno. Niso si enaka, zato pred njihovo uvedbo razmislimo, kaj želimo z njimi doseči in ali jih bo bolnik voljan jemati. Zdravila v predalu namreč niso učinkovita.«

Kot se spreminja zdravljenje osteoporoze, se tudi pogled na to, kako dolgo zdraviti, pove za konec: »Vse bolj se nagibamo k temu, da zdravljenje po nekaj letih za leto ali dve prekinemo in ga, odvisno od ogroženosti za zlom in intenzivnosti kostne premene, znova uvedemo. Kostno pregradnjo je seveda treba slediti na eno leto do dve z meritvami.«

Deli s prijatelji