SLABOKRVNOST

Za energijo in boljše razpoloženje

Objavljeno 12. avgust 2017 10.30 | Posodobljeno 12. avgust 2017 10.30 | Piše: U. S.

Železo je nujno potrebno za nastanek hemoglobina.

Največ ga potrebujejo novorojenčki in majhni otroci pa tudi najstnice ter ženske do menopavze. Foto: Guliver/Thinkstock

Vam izpadajo lasje, ste ves čas utrujeni in slabe volje? Morda vam primanjkuje železa. Strokovnjaki svarijo pred zavajajočimi informacijami o rdečem mesu, ki ga uživamo vse manj ali pa se mu celo izogibamo in tvegamo pomanjkanje ne le železa, ampak tudi drugih pomembnih hranil.

Železo v telesu opravlja številne funkcije, nujno potrebno je za nastanek hemoglobina, beljakovine v rdečih krvničkah, ki s krvjo prenaša kisik do vseh tkiv in organov. Pomembno vlogo ima tudi v imunskem sistemu: ljudje, ki imajo manj železa v krvi, so manj odporni proti okužbam. Poleg tega ima velik pomen pri razvoju in rasti organizma, vpliva na ključne funkcije možganov, sodeluje pri celičnem dihanju in presnovi nekaterih hranil. Prispeva tudi k zmanjšanju utrujenosti in izčrpanosti.

Utrujenost

Ob pomanjkanju se razvije anemija, to je stanje, ko telo ni sposobno tvorbe dovolj hemoglobina za prenos kisika, kar se najočitneje kaže kot telesna in duševna utrujenost. Ljudje, ki jim z laboratorijskimi testi potrdijo slabokrvnost, poročajo še o brezvoljnosti, omotici, težavah s koncentracijo in spominom, hitro se zadihajo, imajo glavobole, težave s prebavo, slabim apetitom itd. Najpogostejša motnja zaradi pomanjkanja železa je slabokrvnost, nastane zaradi primanjkljaja v prehrani, zaradi slednje je anemičnih okoli 24,8 odstotka ljudi. Čeprav ne izbira po spolu (in niti po starosti ne), je pogostejša pri ženskah: prizadene vsako četrto. Največ ga potrebujejo novorojenčki in majhni otroci pa tudi najstnice in ženske do menopavze, saj morajo nadomestiti njegovo izgubo zaradi mesečnega perila. Več železa potrebujejo tudi starostniki, bolniki med okrevanjem in aktivni športniki.

Pomoč citrusov

Telo ga težko vsrkava, zato ga moramo s hrano uživati tako, da bo čim bolj razpoložljivo telesu: hemsko železo v živilih živalskega izvora se v primerjavi z nehemskim (rastlinska živila) absorbira precej bolje, zato sta ključna pestra prehrana in seveda pravilno kombiniranje živil. Najdemo ga v rdečem mesu, jetrih, školjkah, ribah, ostrigah, perutnini, melasi, soji, nekaterih vrstah suhega sadja, brokoliju, rdeči pesi, fižolu v zrnju, krompirju, čičerki, špinači, beluših, ohrovtu, regratu, tofuju, ovsu, prosu, temni čokoladi, polnozrnati moki, bučnih in sezamovih semenih, leči in nekaterih drugih. Snovi, ki povečajo absorpcijo nehemskega železa, so vitamin C in na primer sok citrusov, zavirajo jo črni, metin in kamilični čaj, tudi kakav. 

 

Deli s prijatelji