KRIVCI

Za debelost so krive reklame

Objavljeno 26. januar 2012 08.00 | Posodobljeno 26. januar 2012 08.00 | Piše: M. F.

Hormon grelin, ki vzbuja občutke lakote, se ob pogledu na slastno hrano sprošča hitreje.

Če se bojujete s kilogrami, se izogibajte domiselnim oglasom za zapeljive jedi.

Znanstveniki z inštituta Max Planck v Münchnu so odkrili, da že sam pogled na sliko z vabljivo hrano spremeni raven hormonov, ki v telesu uranavajo tek. Učinek hormonov je tako močan, da lahko pod njihovim vplivom že zgolj dobro uro po zajtrku zlahka pojemo zajeten košček torte.

Lepa fotografija, lačne oči

Do omenjenih zaključkov so prišli z opazovanjem prostovoljcev in njihovih reakciji ob pogledu na hrano. Sodelujočim so pokazali fotografije na videz slastnh jedi, med tem pa so pri njih merili raven hormonov v krvi. Izsledki merjenj so pokazali, da je raven hormona grelina narastel že ob pogledu na hrano.
Povezava med vonjem po hrani ter povečanim tekom je že dolgo znana, to pa je prva raziskava, ki je dokazala, da lahko željo po hrani in lakoto spodbudi že sam pogled na živila.

Na zatožni klopi: mediji

Avtorica raziskave Petra Schüssler je povedala: »Prvič nam je uspelo dokazati, da na sproščanje  hormona grelina, ki uravnava tek in lakoto, vplivajo tudi zunanji dejavniki. Vsem, ki imajo težave z odvečnimi kilogrami, zato svetujemo, naj se izogibajo opazovanju zapeljivih slik in televizijskih oglasov, ki domiselno oglašujejo jedi. «

Njen sodelavec Axel Steiger pa dodaja: »Pogled na lepo fotografijo nas zlakotni. S tem lahko potrdimo, da so mediji eden glavnih krivcev za vse bolj razširjen pojav debelosti v zahodni kulturi.« 

Deli s prijatelji