NASVET

Za bleščeče lase v klimakteriju

Objavljeno 24. junij 2012 09.00 | Posodobljeno 24. junij 2012 09.00 | Piše: E. B.

Lasje so z leti čedalje bolj krhki, razbarvani in izgubljajo sijaj, volumen pa se občutno zmanjša.

Kaj o nas povedo lasje? Mnogo več, kot se nam morda zdi: razkrijejo tudi starost, in tako kakor koža se lahko pri ženskah v klimakteriju izsušijo, začnejo lomiti in izgubijo lesk. Britanski strokovnjaki ponujajo nekaj nasvetov za svež in mladosten videz, ki bodo z doslednim upoštevanjem vsaj nekoliko ublažili moč matere narave.

Z leti se spreminja predvsem tekstura las, številne dame potožijo, da pričesko vse težje krotijo in oblikujejo. Lasje so tudi dovzetnejši za poškodbe, zato strokovnjaki priporočajo uporabo kozmetičnih sredstev, ki bodo pomagala vrniti gladkost, odsvetujejo pa grobo česanje: ščetine na krtači naj bodo zato mehke in debelejše, samo česanje pa naj ne bo tako pogosto kakor prej. Lasje so iz leta v leto tudi bolj suhi, ker koža lasišča proizvaja čedalje manj sebuma, naravnega balzama, ki vlaži lase in jih varuje pred lomljenjem ter vročino. Če si jih boste umivali redkeje, boste ublažili preglavico, navaden šampon pa lahko nadomestite s sredstvom za suho umivanje. Pomagala bo tudi občasna uporaba mask ali močnejšega balzama.

Za spremembe krivi hormoni in agresivni preparati

Lasje so v klimakteriju mnogo tanjši kakor prej: po 20. letu, torej na začetku zrelega obdobja, se ustali njihovo število, do 60. leta pa se to občutno zmanjša, morda za kar petintrideset odstotkov. Povrhu niso več tako debeli kakor prej, zato je celoten volumen manjši, pričeska pa ne tako bujna. Takšne spremembe povzročajo hormoni, tolažijo strokovnjaki, a tudi njim se je mogoče vsaj delno postaviti po robu: priporočajo šampone, obogatene s keratinom, in balzam, ki bo poživil pričesko, lahko pa uporabite tudi sredstvo za povečanje volumna. Izogibajte se agresivnemu stiliranju v frizerskem salonu, saj lahko ta le še dodatno obremeni in poškoduje lasišče: omejite se zgolj na potrebno občasno striženje, preostala nega pa naj bo karseda prizanesljiva in nežna.

Previdno z barvo

Z leti koža lasišča proizvaja tudi vse manj melanina, ki nas sicer obdari z barvo in leskom, njegova naloga pa je še ta, da lase varuje pred škodljivo ultravijolično svetlobo. Manj melanina pomeni občutno bolj bled odtenek, dokler se ne razkrije povsem gol, torej siv las, videz pričeske pa je utrujen in dolgočasen. Kdaj začnejo izginjati barve, nam najzanesljiveje povedo starši ali stari starši, saj je to v veliki meri v rokah genov, v povprečju pa je do petdesetega leta polovica las sivih. Barvanje je zdaj, bolj kot kadar koli prej v življenju, umestno, hkrati pa je priložnost za popolno prenovo in opazno mladostnejši videz. Pri tem seveda ne gre pretiravati z živahnimi odtenki, saj bodo videti nenaravni, zato strokovnjaki priporočajo tone, ki so kar najbliže prejšnji barvi: v frizerskem salonu odlično svetujejo primeren odtenek in vrsto barve, sicer pa je tudi ponudba v kozmetičnih prodajalnah izjemno pestra in povrhu cenovno ugodnejša.

Deli s prijatelji