NA PLAŽI

Z zdravjem in energijo napolnjena hladilna torba

Objavljeno 21. julij 2016 12.20 | Posodobljeno 21. julij 2016 12.21 | Piše: M. F.

Malica na plaži naj bo hranilna.

Na plažo naj vas spremlja okusna in hranljiva malica.

Poleg brisače, kreme za sončenje in sončnih očal je obvezna spremljevalka na plaži tudi s primernimi živili napolnjena hladilna torba. Njena vsebina naj ne bo zgolj okusna, temveč tudi zdrava. Živila naj bodo hranilna, njihova sestava pa ne sme spodbujati razmnoževanja bakterij, ki so pod vročim soncem prav posebej dejavne. Zato previdno, kaj bo v vašem prenosnem hladilniku.

Meso in mesni izdelki

Da bi se izognili težavam s prebavo, velja posebno pozornost namenjati mesu. To mora biti dobro termično obdelano in pravilno shranjeno, sicer se v govejem, svinjskem ali piščančjem hitro začno množiti bakterije. Takoj po pripravi meso dobro ohladite in ga ne puščajte na sobni temperaturi več kot pol ure. Nato ga pospravite v hladilnik ali hladilno torbo, v kateri temperatura ne sme preseči 8, idealna pa znaša 5 stopinj Celzija. Na plaži se vsekakor izogibajte uživanju poltrajnih salam, paštet in pekovskih izdelkov z mesnimi sestavinami. Pod vplivom visokih temperatur se hitro pokvarijo, prav tako pa so prehransko skopi in telesu ne zagotavljajo potrebnih hranljivih snovi.

Nasvet: Dober kos pečenega mesa, ki ste ga pripravili doma, sveža zelenjava in polnozrnat kruh so odlični za obrok na plaži. Če prisegate na namaze, izberite tistega iz čičerke, tako imenovani humus. Ta ni le okusen, je tudi bogat z beljakovinami in vlakninami, ki bodo dolgo ohranile sitost.

Brez sladic s kremo

Obroki na plaži ne smejo biti mastni in slani, sladice naj ne vsebujejo krem, saj se zlasti tiste z dodatki jajc pri visoki temperaturi hitro pokvarijo in lahko privedejo do resnih okužb s salmonelo. Čips in podobni prigrizki so prav tako prepovedani kot težki sendviči, oboji namreč spodbujajo dehidracijo. 

Nasvet: Kot prigrizki naj vas spremljajo sveže ali suho sadje, mandlji, orehi in lešniki, ki iz vašega telesa ne bodo črpali tekočine, dali pa mu bodo energijo.

V restavracijah

Čevapčiči, pleskavice in ocvrt krompirček so pogosto na jedilnikih v restavracijah ob plažah, a zaradi svoje sestave niso priporočljivi, saj pretirano obtežijo želodec in obremenijo prebavo.

Nasvet: Raje od doma prinesite lažje obroke (sveže solate z dodatkom pečenega mesa, tunine ali žit) ali si na tržnici privoščite sezonsko sadje, ki je odlično nadomestilo za mastno hitro hrano.

Še za žejo

Pitje gaziranih sladkih pijač ali tistih z umetnimi sladili ne varuje pred dehidracijo. Nasprotno, spodbuja jo in telesu v poletni vročini naredi več škode kot koristi. Prav tako se gre na plaži izogibati alkoholu.

Nasvet: Nikoli ne pozabite na zaloge vode, namesto kupljenih sokov pa lahko doma iz svežih sadežev pripravite pomarančni ali grenivkin sok. Grenivka vsebuje veliko vode, vitaminov in mineralov, zato je v poletni vročini idealna za osvežitev.

Deli s prijatelji