SPRETNO

Z vztrajnostjo nad celulit

Objavljeno 30. maj 2015 20.00 | Posodobljeno 30. maj 2015 20.00 | Piše: Marija Mica Kotnik
Ključne besede: celulit koža

Danes skoraj ni ženske, ki ne bi tarnala, da ima celulit in da ne ve, kako se ga znebiti. Te trdovratne maščobne blazinice, ki se kažejo kot pomarančna koža, so za večino še posebno moteče poleti. A celulita, če smo le dovolj vztrajni, se lahko tudi znebimo.

Celulit pomagamo odpraviti tudi s kremami in masažo. (Foto: Shutterstock)

Veliko žensk, ne glede na starost, se bori s trdovratnimi maščobnimi blazinicami; te se navzven kažejo kot nagubana koža z značilnimi vdolbinami, ki spominjajo na pomarančno skorjo. Danes vemo, da je celulit posledica normalne strukture ženskega podkožja, ki jo ima vsaj 85 odstotkov žensk, in da je vidni celulit posledica visokega odstotka telesne maščobe. Ker ima veliko žensk pri nizki ali normalni telesni teži visok odstotek telesne maščobe in proporcionalno nizek odstotek mišične mase, imajo značilno pomarančno kožo tudi tiste s povsem normalno telesno težo in celo tiste, ki imajo prej kakšen kilogram premalo kot preveč. Strokovnjaki pravijo, da je celulit največkrat posledica napačne prehrane in premajhne telesne aktivnosti – vsak presežek hrane oziroma energije se bo shranil v obliki maščevja. Če s hrano vnesemo več energije, kot jo porabimo, se bo višek shranil v obliki maščobe. Še posebno radi se kot maščobne zaloge shranjujejo ogljikovi hidrati in maščobe, saj jih telo večinoma ne zna uporabiti drugače kot za gorivo. Če telo dobi preveč goriva, ga shrani »za hude čase«.

Poleg neustrezne prehrane in premalo gibanja na njegov nastanek vplivajo še dodatni faktorji, kot so geni, hormon estrogen, kajenje, kontracepcija, premalo tekočine v organizmu in po nekaterih dognanjih tudi stres. Pri ženskah po 30. letu proizvodnja kolagena in elastina upade in se zmanjšuje količina vezivnega tkiva, posledica tega je tanjšanje in rahljanje usnjice in povrhnjice kože, kar videz pomarančne kože še poveča. Vidnost celulita je tako z leti vedno večja, zlasti če mu ne namenjamo nobene pozornosti. Običajno nastane na notranji in zunanji strani stegna, na zadnjici, rokah in na trebuhu.

Ker je v največji meri posledica neustreznega prehranjevanja in premalo telesne dejavnosti, ga prav s spremembo teh navad tudi najlažje odpravimo: okrepiti je treba vezivno tkivo, izboljšati prekrvitev, hkrati pa zmanjšati vnos maščob in sladkorja v krvi ter se rešiti odvečne vode in odpadnih snovi. Pomagamo si lahko z masažami in kozmetični preparati, ki pomagajo zgladiti kožo, pa tudi z laserskimi in drugimi terapijami. Strokovnjaki pravijo, da je uspeh zagotovljen, če se bomo redno gibali in upoštevali osnovna pravila pri prehranjevanju: odpovedati se moramo predelani, sladki in zelo slani hrani ter suhomesnim izdelkom, priporočajo uživanje svežega sadja in zelenjave, od brokolija, paradižnika in graha do jagod, češenj, robid, borovnic in rdečega grozdja, v borbi proti celulitu in razstrupljanju telesa pomagajo tudi jabolka in hruške, limona, korenček in zelje.

A brez vztrajnosti ne bo šlo! Rezultati bodo prišli le z rednim gibanjem, ustrezno prehrano in tudi redno nego kože.

Deli s prijatelji