ZAŠČITA

Z ribami proti poporodni depresiji

Objavljeno 03. september 2013 09.00 | Posodobljeno 03. september 2013 09.00 | Piše: M. F.

Najboljše za nosečnice so losos, sardele in druge modre ribe.

Poporodna depresija je tudi znak pomanjkanja maščobnih kislin omega 3.

Ženske so za depresijo najdovzetnejše v reproduktivnem obdobju, pogosto pa se ta pojavi prav po rojstvu otroka. Gre za tako imenovano poporodno depresijo, ki prizadene od 10 do 15 odstotkov porodnic. Številne raziskave so pokazale, da najpogosteje nastopi zaradi hormonskih sprememb v nosečnosti, velik vpliv nanjo pa ima tudi genetika.

Čim več rib

Znanstveniki z univerze v Montrealu so dokazali, da lahko tudi pomanjkanje maščobnih kislin omega 3 pri ženskah, ki so pred kratkim rodile, prispeva k pojavu omenjene motnje. Te snovi se namreč med nosečnostjo z matere prenašajo na plod, po porodu pa prehajajo v materino mleko. Njihova količina se v telesu nosečnice in novopečene mamice hitro zniža in je prenizka še najmanj šest tednov po porodu. To pa zavira sproščanje hormona sreče serotonina v možganih.

Prav zato naj bi nosečnice kar najpogosteje na svoj jedilnik uvrščale ribe. Najboljše zanje so losos, sardele (konzervirane sardele so sardine in so prav tako ustrezne) in druge modre ribe. Prav te vsebujejo največ maščob omega 3.

Vse niso priporočljive

Toda čeprav so ribe zdrave, imajo tudi svoje slabosti. Nekatere vrste rib in školjk vsebujejo veliko živega srebra. Ta težka kovina se v telesu kopiči, velika količina pa lahko poškoduje človeški živčni sistem, zlasti plod. Ker se živo srebro iz telesa ne izloča, ga največ vsebujejo ribe, ki so na vrhu prehranjevalne verige. Običajno gre za meso morskega psa, mečarice, skuše, pa tudi tuna.

Če ste torej noseči, se mesu morskega psa in mečarice raje povsem izognite, tunino pa omejite na štiri srednje velike konzerve oziroma dva tunova zrezka na teden.
 

Deli s prijatelji