NARAVNE SLADKARIJE

Z malinami se sladkamo vse do pozne jeseni

Objavljeno 08. avgust 2017 15.00 | Posodobljeno 08. avgust 2017 15.00 | Piše: Alenka Kociper

Če dobro izberemo sorte, bomo v drobnih sadežih uživali do prve slane.

Zorijo od junija do pozne jeseni. Foto: Guliver/Thinkstock

Maline so nepogrešljiv sadež vsakega vrta, saj jih pobiramo od konca junija do pozne jeseni, zavzamejo malo prostora, poleg tega niso zelo zahtevne za gojenje. Najbolj znane in pogoste so rdeče, danes pa lahko izbiramo med mnogo sortami, ki se razlikujejo tako po barvi plodov kot tudi po okusu ter času zorenja. Ločimo tudi enkrat ali dvakrat rodne, če jih sadimo s premislekom, se obdobje, ko se bomo sladkali z njimi, raztegne na več mesecev. Izbiramo lahko celo med sortami s trni na rozgah ali brez.

Sadimo jih spomladi ali jeseni. Sadike lahko kupimo ali vzgojimo sami. Lahko jih razmnožujemo s potaknjenci ali grobanjem. To pomeni, da rozgo jeseni upognemo do tal, zasujemo v zemljo in na tem delu bo pognala korenine.

Maline posadimo na sončen, zračen prostor, v senci ne bodo dobro rodile. Zemljo pred sajenjem pripravimo že kak mesec prej. Pognojimo s hlevskim gnojem ali organskim gnojilom. Izkopljemo pol metra globoko jamo in v njej pripravimo zemljo, premešano z gnojem. Dodamo še kompost ali šoto. Sadimo pet centimetrov globoko, po sajenju porežemo do osnove.
Maline ne marajo težkih tal, v katerih bi voda zastajala, po drugi strani pa jih moramo redno zalivati, zlasti prvo leto.

Rodijo na lanskih rozgah

Rastejo naj ob podpori, najbolje, da med kole pritrdimo žico, prva naj bo na višini dobrega pol metra, druga meter višje. Rozge na žico privezujemo z vrvico.

Malina je trajnica, da bi dobro uspevala, jo moramo redno obrezovati. Režemo jih lahko že jeseni, še bolje pa je, če to opravimo pozimi. Obrodi na lanskih rozgah, kar pomeni, da tiste, ki so rodile letos, porežemo pri tleh. Letošnje pustimo za drugo leto, po potrebi jih le skrajšamo na dobrega meter in pol višine. Seveda maline niso odporne proti boleznim in škodljivcem. Med boleznimi omenimo sivo plesen ter sušico malin. To je glivična okužba, ki rastline prizadene, še preden začnejo roditi. Obolele grme je najbolje odstraniti in zažgati, da preprečimo morebitno širjenje okužbe. Med škodljivci se na njih pogosto znajdejo uši, pršice in gosenice ter hrošč malinar.

Maline rodijo 8 do 12 let, potem je treba malinjak obnoviti. Vendar pozor, na isto mesto jih ne smemo saditi vsaj sedem let, kar je ravno rodna doba malinjaka. 

 

Deli s prijatelji