NEGA ROK

Z limonami nad mraz

Objavljeno 07. februar 2012 15.05 | Posodobljeno 07. februar 2012 14.41 | Piše: Melita Meršol

Zaradi hladnejšega zraka, nizkih temperatur in vetra postaja naša koža čedalje bolj suha in občutljiva.

Pravijo, da se roke najprej postarajo, zato jim namenimo izdatno nego.

Še posebno so mrazu izpostavljene roke, ki lahko hitro postanejo hrapave in razpokane. Zaščititi jih moramo z rokavicami in jih oskrbeti tudi z mazilom za roke. Pri redni negi pa ne pozabimo na nohte. Lepe roke in nohti niso le okras.

V zimskih mesecih so težave s suho kožo skoraj neizogibne. Površina rok je na dotik groba in hrapava, na posameznih predelih celo pordi. Pogosto je brez sijaja, se lušči in grdo razpoka. Vzrok za suho kožo je pomanjkanje lipidov v roženem sloju, ki skupaj z vodo sestavljajo medcelični cement. Posledica je poškodovana, stanjšana zaščitna pregrada na površini in s tem lažji vdor tujkov v globlje plasti. Suhost še povečajo mraz, veter, sonce in seveda staranje. Kako se upreti težavam?

Redna uporaba mazil

Koža na rokah je lahko zaradi bistveno manj žlez lojnic kot na obrazu še občutljivejša za neugodne dejavnike iz okolja (mraz, veter, pogosto umivanje rok). Zelo hitro postane izsušena, suha, groba in razpokana, zateguje in srbi. Za nego velja podobno kot za nego suhe kože obraza in ustnic. Zlato pravilo je redna uporaba kreme, ki vsebuje vlažilne in hranilne učinkovine, te jo dokazano negujejo in obnavljajo ter varujejo tudi v najbolj ekstremnih vremenskih razmerah. Zaužiti moramo tudi dovolj vode, približno dva litra na dan. Na hrbtni strani rok je koža manj vlažna in tanjša kot na drugih delih telesa in obenem zelo izpostavljena umazaniji. Roke zahtevajo posebno nego, ki naj se začne z umivanjem, kar odstrani umazanijo s površine kože in izza nohtov, poleg tega pa se zmehča neugledna poroženela plast. Suho povrhnjico odstranimo s pilingom (uporabimo lahko kar tistega, ki ga imamo za obraz), nato z masažo vtremo vitaminsko kremo, prilagojeno teksturi kože, in si na koncu privoščimo še pomirjajočo masko. Po odstranitvi maske zmasiramo roke s kremo, ki poleg vlažilnih snovi vsebuje tudi različne hranilne učinkovine. Rokam večkrat privoščimo oljno kopel, v katero zamešamo olivno in jojobino olje, in jih potem ne umijemo, ampak le dobro obrišemo. Nohtov nikoli ne režemo, temveč jih pilimo – vedno v isti smeri, od strani proti sredini. Osebnih manikirnih pripomočkov pa nikar ne posojajmo nikomur. Poleg domače nege pa si vsake dva meseca v kozmetičnem salonu privoščimo klasično manikiro, ki jo štejemo kot temeljno nego rok in nohtov.

Priskrbimo si limone

Limone so odličen vir vitamina C. Pripravimo si limonado, z njo blažimo prehlade in tako krepimo odpornost. Nadvse koristne pa so tudi v kozmetiki. Limonovo olje osveži polt in blagodejno vpliva na naše počutje. Zelo primerne so tudi za nego rok. Številne kreme in losjoni za nego občutljive in dehidrirane kože vsebujejo prav limonov sok. Limona je torej naravno čistilno sredstvo.Za razpokane in suhe roke zmešajmo limonov sok z vodo, v kateri smo namakali liste vrtnic, in si mešanico vtrimo v kožo. Če so roke močno razpokane, mešanici dodamo še grob sladkor. Čez nekaj minut jo speremo s toplo vodo in namažemo z ekstra deviškim olivnim oljem. Roke bodo spet mehke in koža sijoča, pa tudi nohti si bodo opomogli. Privoščimo rokam limonovo kopel: na krhlje narežemo limono in jo pustimo nekaj ur v hladni vodi. Nato jo iztisnemo, sok precedimo in ga dodamo v posodo, ki jo pred tem napolnimo s toplo vodo. V limonovi kopeli se lahko razvajamo največ 20 minut. Z ožetim ostankom limone si večkrat zmasirajmo nohte, ki bodo postali močnejši in tudi bolj beli. Pri suhi koži na rokah pomaga pol litra toplega olivnega olja: v skodelico pomočimo prste za približno 15 minut, popivnamo preostanek in ga vmasiramo v roke. Kožica ob nohtih pa postane mehka tudi, če zmešamo 2 žlici ananasovega soka, 1 beljak in 2 žlici olja. Mešanico nanesimo na nohte in pustimo delovati 5 minut.

Deli s prijatelji