TEHNOLOGIJA

Z laserjem nad motnje vida

Objavljeno 25. avgust 2012 19.30 | Posodobljeno 25. avgust 2012 19.30 | Piše: Natalija Mljač

Pravo revolucijo je povzročil laser excimer, s katerim tudi pri nas zelo uspešno odpravljajo refrakcijske napake očesa.

Svojim očem lahko pomagate tudi s preprostimi vajami

Kratkovidnost, daljnovidnost, astigmatizem in starovidnost so najpogostejše motnje vida oziroma refrakcijske napake očesa, je povedal Franc Šalamun, dr. med., specialist oftalmolog iz Medicinskega centra Vid v Kromberku pri Novi Gorici. »Oko z refrakcijsko napako je oblikovano tako, da se žarki ne fokusirajo na mrežnici, zato vidimo zamegljeno. Kratkovidnost, daljnovidnost in astigmatizem, delno pa tudi starovidnost, je že dve desetletji mogoče odpraviti tudi z laserskim preoblikovanjem roženice,« je razložil sogovornik, ki se s tovrstnimi operacijami ukvarja že od leta 1997.

»Z napredovanjem tehnologije, zlasti z uvedbo uporabe laserja excimer, je v zadnjem desetletju prišlo do odmevnega preobrata. Tehnike operativnih posegov na očeh so čedalje bolj izpopolnjene in varne. Možnost zapletov je manjša, korekcija očesne dioptrije pa zanesljivejša in natančnejša. Ti laserji so v zadnjih letih doživeli vrsto tehnoloških izboljšav, zato so metode laserske korekcije dioptrije varne, učinkovite in zanesljive. Postale so prevladujoč način za odpravljanje nizke in srednje visoke kratkovidnosti, daljnovidnosti ter astigmatizma.« Poudariti je treba, da se starovidnosti, ki se po navadi pojavi po 40. letu, »z laserjem ne da v celoti odpraviti, jo pa pri večini zelo omilimo in tako bistveno zmanjšamo odvisnost od očal. Starovidnost je od leta 2009 mogoče ublažiti tudi z očesnimi kapljicami. To metodo zelo uspešno uporabljam zadnje leto.«

Metode 
odpravljanja dioptrije

Pri kratkovidnosti, daljnovidnosti in astigmatizmu nam okulist lahko pomaga z očali, kontaktnimi lečami ali operacijo – bodisi z lasersko bodisi z vstavitvijo znotrajočesne leče (ta poseg je namenjen pacientom, ki niso primerni za lasersko operacijo). »Izbira metode za korekcijo teh motenj vida je odvisna od napake oči in tudi od sloga življenja. Prvi korak je zagotovo natančen pregled pri okulistu in podroben pogovor z njim.« Večino refrakcijskih napak je danes mogoče operirati, a le oftalmolog, specializiran za refraktivno kirurgijo, lahko presodi, ali je poseg za posameznega človeka primeren, in izbere najustreznejšo tehniko, je poudaril sogovornik, ki na leto opravi približno dva tisoč različnih očesnih operacij.

Med najpopularnejšimi metodami je torej laserski poseg, med katerim zdravnik izniči refrakcijsko napako očesa. Zanj se zaradi estetskih pa tudi povsem praktičnih razlogov najpogosteje odločajo mladi. Najhvaležnejši pacienti pa so ljudje z veliko razliko v dioptriji med enim in drugim očesom, pri katerih je korekcija teh napak z očali moteča.

Teden dni
 bolniškega dopusta

»Poseg traja približno 10 minut, skupaj s pripravo pa kakšno uro. Opravimo ga v posebni laserski operacijski sobi. Po navadi med enim posegom operiramo obe očesi. Pacient med operacijo leži, je buden in spremlja ves postopek. Pred posegom mu v oko oziroma očesi seveda damo kapljice za lokalno anestezijo, zato bolečin ne čuti. Laser z natančno usmerjenimi žarki odstrani tanke sloje tkiva na sredini roženice in tako ustrezno spremeni lomno moč roženice, ki je najmočnejša leča v optičnem sistemu očesa. Oči po operaciji ni treba pokrivati, priporočamo pa uporabo sončnih očal in teden dni bolniškega dopusta. Še nekaj mesecev se je pametno izogibati močnemu soncu, vetru ter seveda mencanju oči. Za poseg je ugoden vsak letni čas.« Laserska metoda je primerna za odrasle ljudi, stare vsaj 18 let, izjemoma tudi za mlajše, ki imajo sicer zdrave oči. Nadvse pomembno je, da je dioptrija stabilna, da se torej ne spreminja, vsaj zadnji dve leti, je izpostavil specialist Šalamun. »Več kot 98 odstotkov ljudi, ki jih operiramo z laserjem, po posegu ne potrebuje več nobenega pripomočka za vid.«

Deli s prijatelji