ROKA V ROKI

Z dotikom nad bolečino

Objavljeno 22. julij 2017 18.00 | Posodobljeno 22. julij 2017 18.00 | Piše: A. S.

Držanje za roko pomaga.

Držanje za roko pomaga. Foto: Guliver/Thinkstock

Ko vas kaj boli, se boste počutili boje, če boste partnerja prijeli za roko. To je sicer nevede ugotovil že vsak par, ki se mu je rodil otrok, in to počnemo, ko koga tolažimo in ga primemo za roko, za trdnejše dokaze pa je zdaj poskrbel dr. Pavel Goldstein iz ZDA, ki se na univerzi v Koloradu ukvarja z bolečino. Njegova ekipa je naredila eksperiment z 22 pari v dvajsetih in tridesetih letih, pri katerih je bila ženska izpostavljena bolečini.

Pri tem so obema spremljali srčni utrip, možgansko aktivnost ter dihanje; tiste ženske, ki so partnerja lahko prijele za roko, so poročale o milejši bolečini kot tiste, katerih moški je sedel nasproti njih in se jih ni dotikal, največjo agonijo pa so ob enaki stopnji bolečine menda doživljale tiste, ki so bile v prostoru same, moški je bil v drugi sobi.

Znanstveniki razlagajo, da držanje rok z nekom, ki je posamezniku blizu, aktivira območje možganov, povezano z bolečino, empatijo in delovanjem srca, zato se uskladita njuno dihanje in srčni utrip, občutki nelagodja pa se zmanjšajo. »Bolj ko je partner sočuten, močnejši je analgetični učinek in večja je sinhronizacija med udeležencema,« je povedal dr. Goldstein, ki upa, da bo spodbudil razpravo o možnosti lajšanja bolečin brez opioidov.

Deli s prijatelji