NEPRIJETNOST

Z bradavicami pazljivo

Objavljeno 05. februar 2016 15.30 | Posodobljeno 05. februar 2016 15.30 | Piše: Marija Mica Kotnik

Bradavice na koži so za marsikoga zelo neprijetne. Čeprav so ti izrastki večinoma nenevarni, moramo biti pozorni na vsakršne spremembe, saj nekatere med njimi lahko povzročijo tudi določene vrste raka.

Mag. Metka Adamič, dr. med., spec. dermatovenerologije, pravi, da je bradavice treba zdraviti, če so boleče, kadar posameznika motijo ali pa takrat, ko se hitro množijo. Plantarne bradavice so lahko boleče, zato jih mnogi zdravijo in tudi odstranijo. Foto: osebni arhiv

Dermatologi svetujejo, da vsako bradavico pokažemo zdravniku, ki bo znal izbrati pravo terapijo za njeno odstranitev. Priporočajo tudi, da jih ne odstranjujemo sami.

Bradavice so nerakasti kožni izrastki, ki jih povzroča virusna okužba vrhnjega sloja kože. Znanih je več kot 150 tipov virusov, ki lahko povzročajo spremembe na koži in sluznicah. V kožo prodrejo prek njene površine, manjših ran, prask ali odrgnin in ne prehajajo v krvni obtok. Bradavice so nalezljive, vendar je inkubacijska doba, torej čas od stika z virusom do pojava izrastka, vsaj nekaj mesecev, pravi mag. Metka Adamič, dr. med., spec. dermatovenerologije, iz Dermatološkega centra Parmova v Ljubljani. Največkrat se pojavijo na rokah in stopalih, lahko pa tudi kjer koli drugje. Znanih je vsaj deset vrst virusnih bradavic, ki jih povzročajo različni tipi humanih papiloma virusov (HPV), pravi sogovornica. Običajno so v barvi kože, hrapavi, podobni cvetači, lahko pa so tudi temni, ravni in gladki. Videz je odvisen od predela, kjer so nastali.

Tako kot smo ljudje različno dovzetni za prehlad, se razlikujemo tudi po tem, ali bomo imeli bradavice ali ne. »Pri nekaterih je verjetnost, da jih bodo dobili, odvisna od tega, kako pogosto so bili izpostavljeni virusu. Virusne se lažje naselijo na poškodovane predele kože, kar razloži, zakaj jih imajo zelo pogosto otroci, ki si grizejo nohte ali obnohtno kožico. Vsekakor med dovzetnejše za okužbo z virusi, ki povzročajo nastanek bradavic, spadajo ljudje z oslabljenim imunskim sistemom,« pojasni sogovornica. Dermatologi ocenjujejo, da jih ima od sedem do 12 odstotkov ljudi.

Najpogostejše bradavice

Najpogosteje se pojavlja pet vrst bradavic, pravi sogovornica. Navadne običajno nastanejo na prstih, okrog nohtov in na hrbtiščih dlani, še posebno na predelih, ki so pogosto poškodovani, denimo pogrizeni nohti in potrgana obnohtna kožica. Plantarne so tiste, ki so najpogostejše na stopalih in lahko kot mozaične bradavice rastejo v skupinah. »Večina se jih ne izboči nad kožno površino, tako kot navadne, ker jih stalni pritisk med hojo splošči in porine nazaj v kožo. Tako kot navadne imajo tudi te lahko črne pikice. Opažamo, da jih ljudje pogosto zamenjajo s konicami morskih ježkov, saj jih zbadajo, na podplatu pa opažajo črne pikice. Lahko so zelo neprijetne. Ker lahko zelo bolijo, dajejo občutek, da imamo v čevlju kamenček,« pravi Adamičeva.

Zelo pogoste so tudi ploščate, ki se lahko pojavijo kjer koli na koži. Običajno nastanejo v večjem številu; od 20 do 100 naenkrat. Pri odraslih moških se razrasejo na bradi, pri ženskah na nogah, pri otrocih pa največkrat na obrazu.

Na očesnih vekah, na robu trepalnic kot nitaste bradavičaste rašče kožne barve se najpogosteje pojavijo filiformne bradavice, ki lahko precej motijo vid. Ta vrsta lahko nastane tudi ob ustnicah.

Precej pogoste so še genitalne oziroma kondilomi, pravi mag. Metka Adamič in opozori, da moramo biti nanje še posebno pozorni. »Nastajajo na intimnih predelih in so spolno prenosljive. Nekatere med njimi so povezane z nastankom raka na anogenitalnih predelih pri obeh spolih, najpogosteje pa pri ženskah povzročajo raka na materničnem ustju. Na srečo je v zadnjih letih na voljo cepivo za učinkovito zaščito pred okužbo s papiloma virusi, ki največkrat povzročajo te vrste raka.«

Kako lahko 
dobimo bradavice

Prenašajo se s človeka na človeka, včasih lahko tudi posredno, prek predmetov v okolju, razloži sogovornica. »Kožne celice na površini kože, tudi tiste, ki so okužene, se ves čas luščijo, ob dotikanju predmetov lahko pridejo na našo kožo. Ko se posameznik, ki je dovzeten za okužbo – še posebno če je koža opraskana, ranjena, vneta –, takšnega predmeta dotakne, se lahko okuži. Čas od okužbe, oziroma prvega stika z bradavico, do njenega pojava v taki velikosti, da jo lahko opazimo s prostim očesom in začutimo ob dotiku, je pogosto kar nekaj mesecev. Nevarnost, da bi bradavice, denimo navadne, plantarne ali ploščate, dobili neposredno od druge osebe, pa je majhna,« pravi sogovornica. Ker so za večino ljudi moteče, jih želijo zdraviti oziroma se jih znebiti. Vendar ni treba, da vsako takoj odstranimo, svetuje Adamičeva. »Pri otrocih lahko same od sebe izginejo v nekaj mesecih do nekaj letih. Zdraviti pa jih je treba, če so boleče, kadar posameznika motijo ali takrat, ko se hitro množijo.«

Zdravljenje oziroma odstranjevanje bradavic

Čeprav učinkovitega zdravljenja pri odstranjevanju bradavic še ne poznamo, se strokovnjaki še vedno trudijo najti zdravilo ali metodo, ki bi bila učinkovitejša kot tiste, ki so trenutno na voljo, o učinkovitosti zdravljenja teh izrastkov pove sogovornica. »Dermatologi smo usposobljeni za različne načine zdravljenja bradavic. Izbira ustrezne metode je odvisna od starosti bolnika in vrste oziroma lokalizacije bradavice. Najpogosteje uporabljamo destruktivne metode, na primer zamrzovanje s tekočim dušikom, 'raztapljanje' s salicilno kislino, odstranjujemo jih z elektro- ali radiofrekvenčno kirurgijo oziroma z izžiganjem.« Te oblike veljajo predvsem za navadne, plantarne in ploščate bradavice. Za odstranitev vztrajnejših, ki se na te metode ne odzivajo, je primerno lasersko zdravljenje, ki ga opravljajo za to izurjeni dermatologi, ki imajo na voljo ustrezni žilni laser ali laser CO2. Pri tem, poudari sogovornica, je treba postopek večkrat ponoviti, v razmikih od dveh do treh tednov. Obstajajo še nekatere možnosti za odstranjevanje teh izrastlin, ena je injiciranje nekaterih snovi v bradavice, druga pa je imunoterapija, s katero poskušajo z določeno snovjo vzpodbuditi telesu lasten obrambni mehanizem.

Samozdravljenje bradavic

Čeprav sogovornica samozdravljenja bradavic ne odsvetuje, opozarja, da moramo biti pri vseh njegovih oblikah pozorni na spremembe, ki lahko nastanejo v tem času. »Nekaj zdravil za zdravljenje lahko kupite tudi brez recepta. Vendar pa lahko kožni izrastek zamenjate za bradavico, ki to ni, in tako zdravite katero resnejšo stvar, kot je bradavica. Včasih lahko takšna samozdravljenja privedejo tudi do neželenih reakcij, pretiranega vnetja. Priporočamo, da navodila proizvajalca dosledno upoštevate in ob pojavu neljubih reakcij obiščete zdravnika.«

Mnogo ljudi, tako bolnikov kot zdravnikov, meni, da so pri odstranjevanju bradavic lahko učinkovita domača zdravila in hipnoza. A je težko reči, ali je pomagalo domače zdravilo ali pa je minilo dovolj časa in so izginile same. Ker pa so načeloma nenevarne, te metode niso škodljive, pravi Metka Adamič, ki hkrati svetuje, da vsako izrastlino na koži vedno pokažemo zdravniku, preden se odločimo za njeno odstranitev.
 


Kaj storiti, če se bradavice ponavljajo?

Včasih se zdi, da se pojavi nova bradavica, takoj ko izgine prejšnja. To je lahko posledica razsoja virusa na okolico, še preden jih pozdravimo. V resnici nastanejo »hčerinske« okoli »mame« bradavice. Najboljša rešitev je, da jih začnemo zdraviti takoj, ko se pojavijo, svetuje mag. Metka Adamič, tako ne bo dovolj časa, da bi se virus raztrosil v okolico. 

 

Deli s prijatelji