DROGE

Z bistro glavo

Objavljeno 02. februar 2013 16.00 | Posodobljeno 02. februar 2013 16.00 | Piše: E. B.

Zloraba prepovedanih ali dovoljenih drog lahko dolgoročno zaznamuje spolno življenje, tudi nekaj let po vzpostavitvi abstinence.

Posledice zlorabe naj bi bilo mogoče čutiti še dolgo po vzpostavitvi abstinence (foto: shutterstock.com).

Uživanje mamil in čezmerno pitje alkohola vplivata na nastop v spalnici – tudi več let po začetku abstinence, opozarjajo strokovnjaki.

Telo si vendarle ne opomore povsem po zlorabi nevarne snovi

Najnovejša raziskava, objavljena v ugledni reviji o spolnosti Journal of Sexual Medicine, razodeva, da si telo vendarle ne opomore povsem po zlorabi nevarne snovi, seveda imajo najbolj daljnosežne posledice trde, prepovedane droge. Ameriški strokovnjaki so združili moči s španskimi in proučevali vpliv alkohola, kokaina, heroina, marihuane in speedballa (mešanice kokaina in heroina) na seksualno doživljanje moških: v raziskavi so sodelovali nekdanji odvisniki od katere od naštetih substanc ali več njih, toda že dolgo abstinenti, in tisti, ki niso nikoli zlorabljali teh snovi. Prostovoljci so avtorjem študije zaupali spolne izkušnje, denimo poti do vzburjenja in zadovoljitve ter intenzivnost orgazma. In kaj se je izkazalo? Nekdanji zasvojenci imajo kljub treznosti kar hude težave z doseganjem vrhunca: kokain, denimo, med uživanjem najprej okrepi spolno slo, ta pa potem grozovito upade in se na zelo nizki ravni obdrži tudi po uspešnem spopadanju z odvisnostjo; sodelujoči v raziskavi ugotavljajo še, da je za doseganje orgazma potrebnega veliko več truda in tudi izliv je občutno manjši.

Zloraba alkohola je sicer največkrat odgovorna za erektilno disfunkcijo, nekdanji uživalci speedballa pa se velikokrat spopadajo s splošnim pomanjkanjem libida. Mimogrede, tudi nekatera zdravila, ki imajo vlogo pomagala pri premagovanju odvisnosti, so lahko kriva za težje dosegljivi in zapozneli orgazem, zato nekateri zdravniki, zanimivo, predpisujejo antidepresive tistim, ki se spopadajo s prezgodnjo ejakulacijo.

Ključ je v iskrenosti, pogovoru, razumevanju in potrpljenju

Kakor koli že, veliko prepovedanih in dovoljenih drog sprva dvigne raven serotonina, nevrotransmiterja, ki vpliva na razpoloženje, a ta dolgoročno očitno vpliva tudi na receptorje, ki zmanjšujejo spolno slo, ugotavljajo strokovnjaki, učinke pa je, kot kaže, mogoče občutiti še nekaj let po vzpostavitvi abstinence. Avtorji študije vendarle opozarjajo, da raziskava ponuja le t. i. kemično plat premagovanja odvisnosti: težave v spolnosti pa tudi nesoglasja na drugih področjih partnerskega življenja po premagani zasvojenosti niso nič kaj nenavadni, so pa lahko ob učinkoviti terapiji, vztrajnosti in pripravljenosti prilagoditve na novo življenje zgolj prehodnega značaja. Ključ je v iskrenosti, pogovoru, razumevanju in potrpljenju, marsikdaj pa je preprosto treba začeti znova in partnerja spoznati skozi trezne oči in z bistro glavo.

Deli s prijatelji