SVET VONJEV

Z aromaterapijo dobimo nadzor nad telesom

Objavljeno 12. junij 2013 15.30 | Posodobljeno 12. junij 2013 15.30 | Piše: Da. M.

Aromaterapija odpira možnosti, da povsem sami nadzorujemo, kaj vnašamo na telo.

Ko enkrat spoznamo neki vonj, bo ta za vedno ostal z nami.

»Pravijo, da od viška glava ne boli. A pri aromaterapiji od viška glava boli,« pravi Slobodanka Poštić. Poštićeva velja za mater hrvaške aromaterapije, njena knjiga V čarobnem svetu vonjev pa je prevedena tudi v slovenščino. Knjiga je mejnik aromaterapije pri nas, saj prinaša kup praktičnih receptov in je ravno zaradi preprostosti primerna tudi za tiste, ki se z aromaterapijo šele spoznavajo. »Ves čas pisanja sem iskala neko ravnovesje med teorijo in prakso, a dala poudarek slednji. Želela sem si, da bi ljudje imeli možnost, da knjigo vsak dan uporabljajo in za vsako potrebo najdejo rešitev,« je ob izidu slovenskega prevoda povedala avtorica knjige, v kateri je tudi koledar, kako eterična olja uporabljati iz meseca v mesec.

130 kilogramov sivke za liter olja

Aromaterapija se ukvarja z ekstrakti iz rastlin, ti ekstrakti pa so izjemno zgoščeni. Na primer: za liter sivkinega olja potrebujemo 130 kilogramov sivke. To pomeni, da je aromaterapija veda, kjer je zelo pomembno, da olja apliciramo v pravilnih količinah. »V eni kapljici eteričnega olja so lahko kilogrami rastline, zato je pravilno nanašanje izrednega pomena,« pravi Slobodanka Poštić, ki je pri pisanju knjige mislila tudi na praktičnost in cenovno dostopnost. »Nekatera olja so lahko draga, a če jih razdelimo po mesecih, katera so za kateri čas najprimernejša, v vsem letu ne pomeni takega stroška. Prav tako sem se izognila eksotičnih olj, ki pri nas sploh niso dosegljiva,« pravi Poštićeva.

image
Slobodanka Poštić

Aromaterapija ne more škoditi

Slobodanka Poštić se je z aromaterapijo srečala, ko se je iz hiše v naravi preselila v Zagreb. »V bloku so mi manjkale vonjave in začela sem raziskovati njihov svet. Spoznala sem, da lahko za svoje telo in zdravje veliko naredimo sami. Z aromaterapijo lahko preprečimo veliko bolečin, če pa že imamo težave, jih lahko ublažimo. Aromaterapijo lahko vedno uporabimo ob klasični medicini. Nič nam ne more škodovati, če si ob jemanju zdravil pomagamo tudi z aromaterapijo,« zagotavlja Poštićeva.

Avtorica poudarja, da aromaterapija odpira možnosti, da povsem sami nadzorujemo, kaj vnašamo na telo. »Sami lahko delate pripravke, sami odločate kaj bomo uporabljali. Pripravite lahko olje za nego obraza, tonik za čiščenje, kopel … Nič vam ni treba kupiti in nihče ne more odločati o tem, kaj bo na vašem telesu,« svobodno izbiro kakovosti življenja opisuje Poštićeva.

In katero olje Slobodanka predlaga za mesec junij? Eterično olje sivke. Sivka pomirjevalno vpliva na duševnost in čustva. Pomaga tudi pri sončnih opeklinah, suhi koži, žuljih, praskah, izpuščajih zaradi prekomernega znojenja, nespečnosti in glavobolih.

Deli s prijatelji