METODA

Z akupunkturo 
do lepše kože

Objavljeno 09. junij 2013 10.30 | Posodobljeno 09. junij 2013 10.30 | Piše: Natalija Mljač

Kozmetična akupunktura je pri nas skoraj neznana metoda za izboljšanje kože na obrazu.

Pege pomenijo neenakomerno razporeditev melanocitov v koži.

Terapevt, ki se ukvarja s kozmetično akupunkturo, mora seveda dobro obvladati klasično akupunkturo. Pri obeh se vstavljanja tankih sterilnih iglic v kožo loti šele po pregledu, med katerim se posveti predvsem ogledu jezika in tipanju utripa na obeh zapestjih, in pogovoru s človekom, ki je poiskal njegovo pomoč. Tan Baohua, zdravnica tradicionalne kitajske medicine v Centru TKM v Ljubljani, je razložila, da terapevt v lepotne namene v obraz pa tudi lasišče vstavi približno 20 iglic. Nekaj (po navadi deset) jih, čeprav se posveča obrazu, vstavi tudi v roke in noge; tudi tam so namreč točke, ki so povezane z organi, odgovornimi za pravilno delovanje kože. Postopek se običajno začne z masažo obraza s kremo in po potrebi še s posebnimi lopatkami in nazobčanimi valjčki ter obraznimi ventuzami (silikonskimi kozarci, ki s pomočjo vakuuma masirajo kožo), sledi akupunktura. Pri klasični akupunkturi iglice ostanejo v koži približno 20 minut, pri obrazni akupunkturi pa vsaj 40 minut. Ves postopek traja dobro uro. Iglice, ki jih uporabljajo za obrazno akupunkturo, so tanjše in krajše kot pri običajni akupunkturi, zlasti nežne so tiste za predele okoli oči. To je pomembno, saj zunaj kože ostane le tretjina iglice. Zdravnica zatrjuje, da je čutiti le vbod, sicer pa je akupunktura neboleča, varna in sproščujoča. Terapevt se včasih odloči še za elektroakupunkturo.

Večina uporabnikov ugotavlja, da je njihov obraz videti mlajši že po eni terapiji, strokovnjaki pa pravijo, da je največji učinek opazen po sedmih do dvanajstih terapijah (odvisno od starosti in stanja kože), torej po več tednih. Za ohranjanje doseženega rezultata je treba terapijo opraviti še vsak mesec enkrat, pozneje pa še redkeje. »Dosežen uspeh lahko traja od pet do deset let,« iz izkušenj in poročanja kolegov ugotavlja sogovornica.

Nanjo prisegajo tudi slavni

Mnogo ljudi, zlasti žensk, je pripravljenih storiti vse za lepo telo, še posebno za privlačen obraz. Nekatere znane osebnosti same razkrivajo, kaj vse počnejo v ta namen, med njimi izstopajo filmske zvezde. »Tuji mediji poročajo, da si s kozmetično akupunkturo do lepšega, bolj zdravega videza pomagajo CherGwyneth PaltrowDiane LaneSandra BullockJennifer AnistonAngelina JolieMadonnaClaudia SchifferSean Connery, princ William in mnogi drugi,« je povedala Maša Maruša Cvelbar, vodja Centra za tradicionalno kitajsko medicino v Ljubljani, ki na Nizozemskem obiskuje Univerzo kitajske medicine Shenzhou. Njen dekan, prof. Weixiang Wang, je 20. maja predaval na ljubljanski medicinski fakulteti.

Od gub do aken

Kozmetična, lepotna ali obrazna akupunktura izboljša stanje kože in upočasni proces staranja, saj izjemno izboljša njeno obnovitveno sposobnost. »S terapijami okrepimo metabolizem kožnih celic, poskrbimo za boljše odvajanje strupov in nastajanje novih kožnih celic ter kolagena. Hkrati okrepimo obrazne mišice, ki postanejo bolj prožne.« S to v svetu vedno bolj popularno metodo izšolan in izkušen terapevt napne kožo (tudi po hujšanju), odpravi manjše gube in starostne lise, zmanjša večje gube, rdečico, podbradek in podočnjake, prepreči povešanje vek, pomaga pri zdravljenju aken, skratka izboljša teksturo, vitalnost in zdravje kože. Zdravljenje z iglicami ne koristi le obrazu, temveč človeku v celoti, saj s spodbujanjem pretoka življenjske energije či (qi) in s kisikom obogatene krvi po vsem telesu krepi delovanje notranjih organov. »Videz kože se izboljša s pomočjo telesu lastne energije in ne z zunanjimi posegi,« razloži zdravnica, ki nam zaupa, da se tudi Slovenke in Slovenci vedno pogosteje odločajo za kozmetično akupunkturo, čeprav jih je v primerjavi s tistimi, ki pridejo na klasično akupunkturo zaradi zdravstvenih težav, še vedno manj.

In komu vstavljanja iglic v lepotne namene ne priporočajo? »Ljudem, ki kadijo, imajo visok krvni tlak ali jemljejo zdravila za redčenje krvi, a ne zaradi kakršne koli resne nevarnosti, pač pa zaradi večje možnosti, da npr. začnejo krvaveti, modrice na obrazu pa res niso lepe,« še pove zdravnica s 30-letnimi izkušnjami.

Deli s prijatelji