VENE

Vstanimo iz sedečega položaja

Objavljeno 14. maj 2013 18.30 | Posodobljeno 14. maj 2013 18.30 | Piše: Melita Meršol

Topli meseci in z njimi več nevšečnosti z venami.

Nekaj koristnih nasvetov, kako se jim izogniti, nam je zaupala doc. dr. Liljana Mervic, dr. med., specialistka dermatovenerologije iz dermatološke ambulante klinike Pacient.

Kaj pravzaprav pomeni imeti težave z venami?

To pomeni imeti kronično vensko bolezen, ki se lahko kaže kot krčne žile ali varice, otekanje goleni in gležnjev, boleče, težke in srbeče noge, lahko pa napreduje vse do nastanka golenje razjede. Težave nastanejo zaradi motenj v venskem obtoku nog, pri čemer venska kri v nogah zastaja, tlak v venskem sistemu nog pa je povečan. Vene se razširijo, njihove zaklopke postanejo neučinkovite, v venski steni in v tkivih nog se pojavi vnetje. Težave se počasi stopnjujejo.

Kakšna je preventiva?

Nagnjenost h kronični venski bolezni se podeduje, na nastanek pomembno vplivajo tudi ženski spolni hormoni, predvsem med nosečnostjo. Izogibati se je treba dejavnikom, ki težave z venami sprožijo ali poslabšajo. To so dolgotrajno stanje ali sedenje, zlasti s prekrižanimi nogami, kajenje in izpostavljenost visokim temperaturam. Ker sta debelost in telesna nedejavnost prav tako dejavnika tveganja za nastanek kronične venske bolezni, je treba skrbeti za primerno telesno težo in redno telesno vadbo.

image
Doc. dr. Liljana Mervic, dr. med., specialistka dermatovenerologije


Katere športe lahko mirno opravljamo?

Zelo koristna je hitra hoja, pa tudi tek, tek na smučeh, kolesarjenje, plavanje, golf in ples, ker z zmerno in enakomerno mišično aktivnostjo venska kri pravilno odteka proti srcu. Izogibati se je treba eksplozivnim športom, kot so tenis, rokomet in košarka, zaradi nenadnih velikih pritiskov na vensko steno.

Kdaj se je treba odločiti za operacijo krčnih žil?

Kirurško se zdravijo velike krčne žile. Poleg klasične operacije obstajajo tudi novejše endovenske metode zdravljenja, pri katerih krčno žilo zapremo z njene notranje strani s pomočjo laserske ali radiofrekvenčne energije.

Kako poskrbimo za vensko cirkulacijo, če veliko sedimo?

Če je mogoče, vsakih 15–30 minut vstanemo in naredimo nekaj korakov, da poženemo kri po venah proti srcu. Koristni sta tudi kroženje s stopali in izmenično dvigovanje prstov in pet. Če veliko sedimo, si lahko noge podložimo s pručko, kar pomembno zniža tlak v venah nog.

Kako ravnati – se zaščititi na daljših potovanjih, npr. z letalom?

Na daljših potovanjih pomaga kratkotrajna hoja vsakih 30 minut. Če to ni mogoče, razgibavamo prste in gležnje. Preventivne elastične dokolenke preprečijo otekanje goleni pri dolgotrajnem sedenju, poleg tega pa zmanjšajo možnost nastanka globoke venske tromboze – pojava krvnega strdka v globokih venah nog. 

Domači nasveti

  • Skuta in krčne žile

Povoji s skuto zmanjšujejo vnetje in razširjajo žile. Skuto za prst debelo namažemo na nekaj plasti gaze, ovijemo okoli bolečega dela in jo pustimo tam 15 minut. Pomembno: če imamo noge zvečer težke, otečene in boleče, obiščemo zdravnika, preden se vnetje močno razširi.

  • Primerna obutev

Izogibajmo se (pre)visokim petam in si raje priskrbimo ustrezne udobne čevlje iz materiala, ki diha, in po možnosti z ortopedskim vložkom. Noge nas bodo veliko bolj lahkotno nosile.

  • Razgibajmo se

Na delovnem mestu vsaj nekajkrat na dan vstanimo, naredimo nekaj počepov, zakrožimo z rokami, naredimo nekaj zamahov naprej in nazaj z nogami, nekaj predklonov in odklonov in morda na koncu nekaj sonožnih poskokov na mestu. Tako bomo pospešili krvni obtok, metabolizem (porabo energije) in hkrati prebudili mišično-živčni sistem ter povečali aktivacijo. 

Deli s prijatelji