ZA ZDRAVJE

Vsestranske koristi in skrite pasti plavanja

Objavljeno 11. julij 2014 16.20 | Posodobljeno 11. julij 2014 16.21 | Piše: Marija Mica Kotnik

Zdravniki in fizioterapevti so si enotni: plavanje je ena najzabavnejših in najbolj zdravih športnih aktivnosti.

Otrok ob obali ali bazenu nikoli ne pustimo brez nadzora! Foto: shutterstock

Eden osrednjih vzrokov za to trditev je dejstvo, da pri plavanju uporabljamo vse velike skupine mišic, hkrati pa zahteva izdatno dejavnost srca in pljuč ter tako izboljšuje rabo kisika; ugodno vpliva na gornji del telesa, trup in noge. Navsezadnje je tudi družinski šport.

Nekateri nasveti pravijo, da je 500 metrov plavanja na dan sprejemljiva meja, ki bi jo bilo dobro upoštevati. Drugi priporočajo najmanj štirikrat do petkrat na dan plavanja po petnajst minut. Zdravniki so si v priporočilih enotni, da so koristi plavanja vsestranske, podatek, da lahko v eni uri intenzivnega plavanja porabimo tudi do 790 kilokalorij, kar je več, kot bi nam uspelo porabiti s tekom ali kolesarjenjem, pa tudi ni zanemarljiv!

Najpomembnejši vpliv plavanja je zmanjšanje tveganja za nastanek in razvoj številnih kroničnih degenerativnih bolezni in težav, ki nastanejo v tretjem življenjskem obdobju. Med drugim zmanjšuje vrednost slabih maščob v krvi, znižuje krvni tlak in pomaga pri uravnavanju telesne teže. Pomaga tudi pri urejanju krvnega sladkorja. S temi učinki preprečuje proces ateroskleroze krvnih žil.

Na kopnem ne zmoremo, v vodi pa

Plavanje krepi imunski sistem, povečuje telesno zmogljivost, zlasti krepi srce, pljuča, krvne žile, mišice, kosti in sklepe. Po daljšem plavanju je naše počutje prijetno izboljšano in sproščeno. Ena največjih prednosti je, da nam sila vzgona vode odvzame del telesne teže. S tem je gibalni aparat razbremenjen, zaradi česar je ta športna dejavnost primerna tudi za tiste, ki imajo težave s koleni, kolki, hrbtenico, odvečno telesno težo. Velika korist za krepitev hrbtenice je hrbtno plavanje, ki sčasoma odpravi bolečine v hrbtu.

V vodi lažji

Ste vedeli, da v vodi tehtamo desetino svoje kopenske teže? Če imate 70 kilogramov, jih boste – če ste v vodi do brade – imeli komaj 7. Zaradi večje gostote vode moramo za vsak gib v vodi premagati 12-krat večji upor kot za enak gib na kopnem.

V vodi lahko izvajamo vrste gibanja, ki jih na kopnem ne moremo več, lahko na primer tečemo ali skačemo: občutek svobode pri tem je osrečujoč. Prednosti je veliko, ena je tudi to, da je srčni utrip pri enaki intenzivnosti vadbe nižji kot na kopnem in je zato srce manj obremenjeno. Voda med vadbo hladi in preprečuje občutek potenja, zmanjšuje zastajanje tekočin v telesu ter onemogoča izvajanje hitrih in sunkovitih gibov, zaradi katerih bi lahko nastale poškodbe. Vsak si lahko plavanje prikroji tako, da je primerno njegovim sposobnostim in telesni pripravljenosti.

Previdnost ni odveč

»Nikar ne pijte alkohola pred plavanjem, saj je to lahko zelo nevarno,« opozarjajo zdravniki in dodajajo, da je treba pred plavanjem in po njem popiti precej tekočine; najbolje navadne vode ali nesladkanega čaja. »Nikoli ne plavajte s polnim, pa tudi ne s popolnoma praznim želodcem, po obilnem obroku počakajte najmanj dve uri,« še svetujejo zdravniki.

Ne glede na vsestranske koristi, ki jih ponuja, plavanje skriva tudi pasti, ki jih je dobro poznati in se jih zavedati. Čeprav je vodna osvežitev v vročih poletnih dneh več kot prijetna, ne smemo pozabiti na osnovne varnostne ukrepe. »Upoštevajte jih, lahko vam rešijo življenje,« opozarjajo policisti, ki se vsako leto soočajo z nekaterimi posledicami neupoštevanja osnovnih varnostnih ukrepov ne le v morju, rekah, jezerih, ampak tudi v domačih bazenih. Ena najbolj razigranih skupin ob vodi so otroci, ki so tudi najbolj nepredvidljivi. Zato policisti opozarjajo, da nikakor ne gre puščati otrok brez varstva pri obali ali bregovih jezer, rek, še manj v vodi, saj ne poznajo nevarnosti. Te se moramo zavedati tudi na domačem vrtu. Vse več ljudi ima namreč domače bazene, ki so nevarni zlasti za otroke, ki lahko med igro mimogrede padejo v vodo. Zaradi izkušenj in neljubih primerov policisti zato opozarjajo, da starši svojih otrok ne pustite brez nadzora, ko se gredo kopat! Pa tudi, da je stalen nadzor bazena edina varna pot za preprečevanje utopitev.

 

Deli s prijatelji