NARAVNO ZDRAVLJENJE

Vse o akupresuri

Objavljeno 14. april 2016 16.00 | Posodobljeno 14. april 2016 16.00 | Piše: Beba Splichal

Je del tradicionalne medicine, ki se je lahko naučimo tudi za samozdravljenje.

Foto: Shutterstock

Tako kot akupunktura je tudi akupresura del kitajske tradicionalne medicine. Z akupunkturo (uporaba iglic) se ukvarjajo le zdravniki, akupresuro pa prakticirajo tudi terapevti naravnega zdravljenja, predvsem maserji, lahko pa se je prav tako naučimo za samozdravljenje. S pritiskanjem na posamezne točke na telesu, ki so energijska središča ali posebno občutljivi predeli, dosežemo sprostitev ali lajšanje bolečin.

Pritisk sproži poseben odziv povsod po organizmu, ne le tam, kjer pritiskamo. Naše telo je po kitajski medicini preplet mnogo energijskih poti. Na površini kože so tako terapevti kitajske medicine, ki je ena najstarejših na svetu, izbrali več kot 300 točk, ki jih lahko stimuliramo z zbadanjem (akupunktura) ali s pritiskom oziroma masažo (akupresura). Te so kot gumbi na armaturni plošči našega telesa. Z njimi lahko vzpostavimo komunikacijo z vsakim organom, celico in z vsemi procesi, ki se nenehno odvijajo v nas. Za manipulacijo s temi točkami za zdravljenje bolezni so usposobljeni strokovnjaki, ki se leta oziroma vse življenje posvečajo študiju in prakticiranju akupresure. Tudi v Sloveniji lahko poiščemo pomoč izkušenega strokovnjaka akupresure. Nekateri izhajajo iz tradicionalne kitajske tradicije, ki je velikokrat družinska, prav tako se zanjo odločijo zdravniki zahodne medicine. Slovenska akupunkturologinja Milena Plut Podvršič, dr. med., že več kot 30 let uspešno združuje zahodno in tradicionalno kitajsko medicino ter druge pristope naravnega zdravljenja.

Ko obiščemo terapevta, nam ta z blagim pritiskom stimulira akupresurne točke, kar občutimo kot posebno občutljivost, ščemenje, zbadanje, kmalu pa ti občutki popustijo in sprožijo globoko sproščenost. Pritiskajo s prsti, lahko tudi s komolcem ali posebnimi pripravami, valjčki in topimi palčkami. Čeprav je za akupresuro potrebna strokovna medicinska usposobljenost, si lahko pri nekaterih težavah s stimulacijo teh točk pomagamo sami. Najlažji način je pritisk z vrhom blazinice palca. Izbrano točko stimuliramo tako, da pritisk povečujemo nekaj minut, nato popustimo in postopek nekajkrat ponovimo. Druga možnost je krajši, vendar enakomerni pritisk, ki ga sprostimo po desetih sekundah in ponavljamo v takšnih kratkih intervalih približno deset minut. Tretja tehnika, morda za samozdravljenje najlažja, je masaža določene točke.

Učinek akupresure lahko preprosto preverimo ob začetku glavobola. Z glavo so povezane točke na prstih. Ob prvih bolečinah v glavi s palcem ene roke masiramo palec druge, tako da s kratkim masažnim gibom drsimo od vrha blazinice v smeri proti dlani. Pritisk naj bo odločen in enakomeren, milimeter po milimeter, pri tem pa ostanemo le na zgornjem delu blazinice prsta. Po občutku preidemo na blazinico drugega prsta, kazalca, in ga z akupresurnimi gibi obdelamo kot prej palec. Tako se lotimo vseh prstov na eni roki, nato še na drugi. Pri enem prstu ostanemo le nekaj sekund, lahko tudi dlje, odvisno od volje in časa. Za zelo hiter tretma se roki dotakneta z blazinicami prstov, nato pa s pritiskom hkratno masiramo vse prste. Za konec pomasirajmo ločeno vsaj palca, kjer so za glavobol najpomembnejše točke. Če občutimo napetost v ramenih, zmasirajmo še točki pri korenu mezinca na obeh dlaneh. Že 15 minut akupresurne samomasaže na dan lahko zmanjša možnost glavobola. Metoda je popolnoma neškodljiva, nima nobenih stranskih učinkov, je neboleča ter vedno in povsod dobesedno pri roki.

Akupresura

•• Zmanjšuje napetost,
•• odpravlja bolečine,
•• izboljšuje prekrvitev,
•• pomaga pri blagih psihičnih težavah,
•• spodbuja dober imunski odgovor telesa.

 

Deli s prijatelji