SLADKORNA BOLEZEN

Vsako leto ubije štiri milijone ljudi

Objavljeno 13. november 2014 14.45 | Posodobljeno 13. november 2014 14.45 | Piše: Katja Cah

Ob bližajočem se svetovnem dnevu diabetesa, ki bo 14. novembra ponovno v znamenju mednarodnega simbola – modrega kroga –, letos potekajo še posebno odmevne akcije za boljšo ozaveščenost o bolezni, ki so jo Združeni narodi že leta 2007 razglasili za pandemijo.

Jutri bodo v modri svetlobi zažarele številne znamenitosti po vsej zemeljski obli, denimo sydneyjska opera, Niagarski slapovi, Keopsova piramida in tudi naš Ljubljanski grad. Po najnovejših podatkih mednarodnega združenja za diabetes ima sladkorno bolezen kar 382 milijonov ljudi. Strokovnjaki ocenjujejo, da se bo leta 2035 številka povzpela že na 592 milijonov.

Nihče ni povsem varen

Zboli lahko vsakdo, ne glede na spol ali starost. Diabetes tipa 1 je redkejši in ga ni mogoče preprečiti, medtem ko ima diabetes tipa 2, katerega pojav je tesno povezan z nezdravim življenjskim slogom, približno devetdeset odstotkov vseh diabetikov. Alarmantna statistika priča, da vsako leto zaradi te epidemije 21. stoletja umrejo kar štirje milijoni ljudi.

Bodi odličnjak!

Po osnovni definiciji Zveze društev diabetikov Slovenije je sladkorna bolezen dolgotrajno povišana koncentracija glukoze v krvi, čemur poljudno rečemo povišan krvni sladkor, nastane pa zaradi pomanjkanja hormona inzulina. Diabetes je precej nevarnejši, kot običajno pojmujemo, pravi Darja Lovšin, vodja kampanje za spreminjanje diabetesa Bodi odličnjak!, ki poteka že tretje leto in spodbuja bolnike, da svoj krvni sladkor znižajo do čiste petice – kar je med drugim uspelo letošnjemu ambasadorju kampanje Gojmirju Lešnjaku Gojcu.

Od kapi do amputacije

Lovšinova opozarja na najpogostejše hude diabetične zaplete: možgansko kap, srčni infarkt, odpoved ledvic, slepoto in amputacijo noge. Tudi zato, da bi se jim izognili, so si v kampanji zadali tri ključne naloge oziroma cilje: ozaveščanje o pomenu normalnega krvnega sladkorja, bolj kakovostno življenje diabetikov in seveda prav tako preprečevanje diabetesa. Doseči jih bodo poskušali s pomočjo svojih ambasadorjev, znanih Slovencev, ter brezplačnega časopisa Spremenimo diabetes v nakladi dvesto tisoč izvodov, ki bo na voljo ves november v lekarnah, zdravstvenih ustanovah, na Petrolovih bencinskih črpalkah in v večjih prodajalnah Mercatorja.

Vse mlajši bolniki

V visokonakladnem časopisu najdemo veliko napotkov in pomembnih informacij, denimo, da ima po najnovejših raziskavah diabetes vse več mlajših ljudi in nosečnic, kar pri otroku prav tako povečuje možnost za nastanek diabetesa tipa 2 v kasnejši dobi. Publikacija nam ponuja tudi seznam devetih diabetičnih superživil, ki jih je mogoče kupiti v večini prodajaln z živežem: jajca, brokoli, jogurt, kruh, meso, olje, ribe, riž in zelje.

Hrana kot preventiva

Že imate idejo za primerno kosilo, večerjo ali jutrišnji zajtrk, pa če ste diabetik ali ne? Predlagamo umešana jajca z le malo olja, za glavni obrok morske ribe z rižem in brokolijem ter zeljnato solato, za zadnji obrok dneva pa jogurt in sendvič s popečenim piščancem.

Pojdimo vsaj na sprehod

Sladkorno bolezen tipa 2 je mogoče preprečiti ne le z zdravo prehrano, temveč tudi z rednim gibanjem ter vzdrževanjem primerne telesne teže. Najboljša preventivna rekreacija zajema pohodništvo, ples, plavanje in kolesarjenje, sporočajo organizatorji dejavnosti ob svetovnem dnevu sladkorne bolezni ter dodajajo: »Trideset minut vadbe na dan lahko za 40 odstotkov zmanjša tveganje za razvoj sladkorne bolezni tipa 2.«

Lovšinovi se zdi še posebno dober način preprečevanja in zdravljenja svetovne epidemije diabetesa pohodništvo, a tudi redni sprehodi, v zvezi s katerimi še opaža: »Sprožanje hormonov sreče je zagotovljeno in več zdravja tudi, zato smo za geslo letošnje kampanje, s katero spreminjamo diabetes, obudili starosvetni glagol z liturgičnim zanosom 'radovati se'. Tako je, radujmo se zdravju!«

Preprosta zdrava sladica

K temu sodijo tudi sladki priboljški, vendar ne kateri koli. Zdravo sladico, ki je ni težko pripraviti, naredimo tako, da zmešamo štiri sestavine za lažje vzpostavljanje stabilnega krvnega sladkorja – zmlete orehe, cimet, lanena semena in ohlajeno črno kavo – ter jim dodamo malo fruktoze ali stevije ter maslo. Zmešajmo in iz mase oblikujmo kroglice. Te povaljajmo v lanenih semenih, jih za pol ure postavimo v hladilnik, nato pa užijmo vse sladkosti dneva! 

Deli s prijatelji