ZA TELO

Vsakdanje napake

Objavljeno 06. maj 2012 17.00 | Posodobljeno 06. maj 2012 17.00 | Piše: E. B.

Najpogostejše prepreke na poti do dobrega zdravja so zanemarjanje spanca in jutranje telovadbe, čezmerno uživanje kave in alkohola, kajenje, večerno prenajedanje in enolični obroki.

Optimalno zdravje je potovanje, dolgotrajni proces, ne pa enkratni podvig. Vsi vemo, da življenjskega sloga ne moremo spremeniti čez noč, boljšemu počutju se zato raje približujmo postopoma, a vztrajno. In, seveda, preden vnesemo novosti v svoj vsakdanjik, odpravimo tiste napakice, s katerimi korakamo nazaj namesto naprej. Discoveryjevi strokovnjaki so pripravili seznam najpogostejših pregreh ali malomarnosti, ki nas ovirajo pri skrbi za svoje telo. Pa poglejmo.

Naspite se!

Pomanjkanje kakovostnega spanca je vse bolj pereča sodobna zdravstvena težava, kajti čedalje hitrejši in napornejši ritem nam preprečuje, da bi legli v posteljo pravočasno, pa še tisti počitek, ki si ga privoščimo, je pogosto neučinkovit. Utrujenost ne pomeni le slabše zbranosti in manj energije, večkrat prinese tudi željo po sladkih in drugih nezdravih pregrehah, daljša obdobja zanemarjanja spanja pa lahko privedejo do resnih zdravstvenih težav. Čezmerno uživanje kave, nevarna razvada, ki je ravno tako ena od posledic nenehne zaspanosti, je lahko kriva za dehidracijo, tesnobna stanja in nihanje v telesni teži: skodelica omamnega napitka nam včasih nadomesti obrok, včasih pa je le spremljevalka energijsko nabite sladice. In še, ko učinek kofeina popusti, običajno v večernih urah, njegovo nalogo preradi prevzamejo nezdravi prigrizki.

Zjutraj se razgibajte

Strokovnjaki opozarjajo na še eno izjemno pogosto napako, ki je velika ovira na poti do dobrega zdravja: zanemarjanje jutranje telovadbe. Marsikomu je neznosna že sama misel, da mora toplo posteljo zapustiti zaradi delovnih ali družinskih obveznosti, kaj šele da bi navsezgodaj raztegnil in vpregel svoje telo. Ne glede na urnik, vsakdo bi moral dan začeti z vsaj polurno vadbo, in čeprav se zdi to marsikomu neizvedljivo, izkušeni prisegajo, da učinkovitejše metode prebujanja telesa in duha preprosto ni. Ko dosežemo zadovoljivo raven gibanja, se posvetimo še prehrani: prigrizki iz avtomatov so resda mikavni in tako preprosto dosegljivi, a doma pripravljena malica je mnogo varnejša, hranljivejša, hkrati pa gotovo manj kalorična.

Namesto v bar raje v naravo

Vsak si po svoje blaži stres, in čeprav so vesele urice v najbližjem baru najprivlačnejša tolažba, jih raje preskočimo, vnos alkohola pa tudi sicer omejimo, kolikor je le mogoče: moški na največ dva kozarčka na dan, ženske na enega. Cigarete, s katerimi ravno tako radi mirimo živce, nervozo odpravijo le za nekaj hipov, dolgoročno pa nemir le stopnjujejo in povzročajo zasvojenost, zato se v skušnjavi raje odpravimo na sprehod po svežem zraku ali pa si oglejmo film v dobri družbi. Čeprav nam prehranski strokovnjaki trobijo, da moramo jesti zmerno ves dan, se najraje najemo v poznih popoldanskih ali večernih urah, ko smo po večini opravili vse delovne obveznosti. Zadnji obrok bi morali zaužiti najmanj dve uri pred spanjem, kajti ponoči je naša presnova najpočasnejša, zato ji moramo takrat kar najbolj prizanašati. Z velikimi količinami, tik preden ležemo v posteljo, organizem neprijazno preobremenimo, zaradi česar je tudi spanec manj kakovosten.

Pisan krožnik

Jeste raznobarvno? Večina odgovarja nikalno, ugotavljajo Discoveryjevi strokovnjaki, torej so le redki tisti, ki jedo po načelih mavrice: vsak obrok bi morale pospremiti vsaj tri vrste sadja ali zelenjave, ki poskrbijo za učinkovitejši metabolizem in lahkotnejšo prebavo. Torej naj bodo naši krožniki čim bolj pisani.

Deli s prijatelji