HIDRACIJA

Vsaka peta ženska je imela vnet mehur

Objavljeno 18. junij 2016 16.00 | Posodobljeno 18. junij 2016 16.00 | Piše: Ema Bubanj

Veliko pogostejše je pri ženskah, in sicer zaradi dosti krajše sečnice.

Kljub neznosni vroči je treba mokre kopalke vedno sleči! Foto: Shutterstock

Okužbe sečil sicer spadajo med najpogostejša vnetna obolenja, najpogosteje pa jih povzroča bakterija E.coli. Poleti je vnetij še več, saj pogosto premalo pijemo in ne spiramo mehurja, kdaj si tudi pozabimo sleči mokre kopalke. 

Okužbe sečil spadajo med najpogostejša vnetna obolenja – kar petnajst odstotkov vseh predpisanih antibiotikov je namenjenih zdravljenju vnetih sečil! Najpogostejši povzročitelji enostavne okužbe so gram negativne bakterije črevesne flore, med njimi pa je najpogostejša E. coli. Podatki kažejo, da se je že vsaka peta ženska najmanj enkrat v življenju spopadla z vnetjem mehurja, pri kar četrtini teh pa se je to ponovilo večkrat. Pred težavami s sečili se morajo še posebno obvarovati nosečnice, saj lahko resno vnetje predstavlja veliko nevarnost za otroka.

Pekoče uriniranje

»Vnetje mehurja se po navadi kaže s pogostim, pekočim uriniranjem v majhnih količinah, prisotna je nuja,« pojasnjuje Gregor Hlebič, dr. med., spec. urolog., namestnik predstojnika Oddelka za urologijo UKC Maribor. »Spremlja ga lahko občutek nepopolnega izpraznjenja mehurja, nenehnega tiščanja na vodo, kot tudi bolečina, ki pogosto izžareva nad sramno kost. Urin je lahko moten in ostrega vonja. Zvišana temperatura, mrzlica in krvava voda so pri vnetjih mehurja redki.« Vnetja mehurja so pri ženskah pogostejša, nadaljuje sogovornik: »Sečnica je v primerjavi z moško kratka, je pa tudi bližje zadnjični odprtini. Pot bakterij ob vdoru v mehur je tako veliko krajša kot pri moškem. Dodatno lahko vpliva na večjo pogostost vnetij pri ženskah tudi sprememba kislosti nožnice zaradi stresa, menopavze itn.« Veliko žensk ima izkušnje z vnetji kmalu po porodu, in sicer zaradi oslabljenih mišic medeničnega dna, kar moti ​​odvajanje urina iz mehurja. Težave so zelo pogoste pri vseh hormonskih neravnovesjih in tudi ob uporabi kontracepcije, ki že sama po sebi ruši naravni pH telesa. Pogosteje zbolevajo še starejši bolniki in tisti s pridruženimi obolenji, ki zmanjšujejo odpornost organizma, še pojasni: »Tudi incidenca pri moških se povečuje, in sicer po 55. letu zaradi težav, povezanih s prostato. Pri otrocih so vnetja pogosto povezana s katerim pridruženim obolenjem. Tudi simptomi se lahko razlikujejo, saj niso vedno nujno tipični. Predvsem pri otrocih se lahko srečamo s klinično sliko s povišano temperaturo, slabim počutjem, vročino, neješčnostjo, bruhanjem ali drisko. Prav tako lahko govorimo o nezapletenih okužbah, praviloma pri mlajših, nenosečih in spolno dejavnih ženskah, in zapletenih, ki načeloma veljajo za preostale obolele.«

Vnetje mehurja je najpogosteje bakterijsko in je posledica vdora bakterij v mehur od zunaj, pojasnjuje Hlebič: »Vnetje, ki ga sami ne zmoremo rešiti, je treba zdraviti z antibiotiki. Pred uvedbo antibiotičnega zdravljenja pa je treba opraviti analizo urina, včasih urinokulturo, temu pa sledi uvedba antibiotika.« Ob začetnih težavah si torej lahko pomagamo sami: prva pomoč je vedno velika količina vode, da se mehur temeljito spira, zelo dobrodošel je tudi čaj brusnic, črnega ribeza, borovnic, bezga, šipka, kopriv in kamilic. Brusnice, ki vsebujejo elargično kislino in preprečujejo lepljenje bakterij na sluznico urinarnega trakta, lahko uživamo tudi v soku ali kot kapsule, ki so v prosti prodaji. Pozor, brusničnih pripravkov nikoli ne uživamo hkrati z urološkim čajem, saj lahko drug drugemu izničita delovanje! Urološki čaj lahko prav tako kupimo v lekarni, pomagal bo odplakniti škodljive bakterije, strokovnjaki pa svetujejo tudi vitamin C – a previdno, saj lahko preveliki odmerki povzročijo nenadzorovano uhajanje vode. Izogibamo se uživanju hrane ali pijače, ki telo zakisa – mesu, gaziranim pijačam, sladkorju, začinjeni in predelani hrani, alkoholu, kavi in pravemu čaju. K uspešnemu zdravljenju seveda pripomore tudi ustrezna osebna higiena: genitalije umivamo s toplo vodo, perilo iz naravnih materialov peremo z blagimi sredstvi brez mehčalca in pri visoki temperaturi, po spolnem odnosu, če je le mogoče, izpraznimo mehur, med samim vnetjem pa je odsvetovano tudi kopanje v bazenu in morju. Tudi po zdravljenju še najmanj tri tedne uživamo dodatne količine vode, da bi preprečili ponovitev tegobe, pri ponavljajočih se vnetjih je namreč zdravljenje z antibiotikom dolgotrajnejše in bolj usmerjeno.

Poleti dodatna previdnost

Vnetje mehurja je pogostejše poleti, predvsem v zelo vročih obdobjih, ko pogosto pozabimo na uživanje zadostne količine tekočin, kar vodi v dehidracijo in posledično zmanjšano količino izločenega urina, še sklene urolog: »Prav izpiranje sečnice s sečem med uriniranjem namreč ščiti mehur pred vdorom bakterij. Dodatno tveganje za vnetja mehurja lahko pri ženskah predstavljajo tudi pogostejši spolni odnosi, omeniti pa velja tudi uriniranje med kopanjem, ki se mu prav tako velja izogibati. Pred vnetji mehurja se tako lahko delno obvarujemo tudi sami. Kot že rečeno, je potrebno uživanje zadostne količine tekočin, saj seč sproti izpira bakterije iz sečnice. Naravni antiseptik so brusnice, ki zakisajo urin in preprečijo lepljenje bakterij na steno mehurja. Pomembna je tudi skrb za splošno zdravje in osebno higieno. Svetujemo bombažno perilo, uporabo mil za intimno nego, brisanje spolovila v smeri proti zadnjici. Priporočljivo je, da ženska urinira po spolnih odnosih, prav tako po kopanju.« Pred poletnimi oddihi ne pozabimo, da so mokre kopalke izjemno nevarne za telo: bakterije imajo namreč v premraženi medenici idealne razmere, da skozi oslabljeno sluznico potujejo do mehurja in se tam razmnožujejo, zato se je kljub neznosni vročini smiselno preobleči. V preostalih letnih časih velja, da mora biti občutljivi ledveni del prekrit s spodnjo majico in redno tudi skrbimo, da so noge na toplem. In še, tangice, pa čeprav tako modne, s svojim tankim trakcem niti najmanj ne varujejo pred prenosom bakterij iz blata v okolico sečne odprtine.

Deli s prijatelji