PSIHOLOGIJA

Vsak dan si privoščite odmor

Objavljeno 21. februar 2014 15.40 | Posodobljeno 21. februar 2014 16.00 | Piše: E. N.

Vam velika količina informacij in večopravilnost jemljeta moč? Pomagate si lahko sami.

Vas pritiski in zahteve modernega življenja izčrpavajo? Ste na facebooku in twitterju namesto v postelji? Navsezgodaj zjutraj pregledujete elektronsko pošto? Se vam zdi, da morate vsak dan predelati preveliko količino informacij? V tem niste osamljeni! Psihologi svetujejo: ustavite se, globoko vdihnite in preverite škodo, ki vam jo povzročajo razvade. Če bi radi možganom privoščili malce oddiha, smo pripravili nekaj nasvetov.

Najpogostejši je: naspite se! Večina nas spi manj, kot bi morala, pomembno se je zavedati, da spanca ne moremo nadoknaditi, denimo med vikendi. Če težko (za)spite –– odrasli naj bi spali od sedem do devet ur na noč ––, bo morda pomagalo tole: spalnica naj bo hladna, dobro jo prezračite ter osvobodite tehnoloških motilcev, torej nič televizije, pametnih telefonov, tablic in prenosnikov. Ko ste v postelji, dovolite možganom, naj se odklopijo, in jih ne zasipajte z dodatnimi informacijami.

Torej: izklopite se. Se še spominjate dobe pred internetom? Še pred nekaj leti, preden smo postali obsedeni s pametnimi telefoni, smo si dali več miru, možganom pa dopustili počitek. Zdaj pa samo žongliramo: od naloge do naloge, od facebooka do twitterja, nenehno preverjamo elektronsko pošto, zakopani smo v delo. Težava nastopi, ko vse to počenjamo hkrati, skačemo od enega k drugemu in smo tako rekoč povsod, a nikjer. Postavite si pravila, omejitve glede uporabe interneta, osredotočite se le na eno stvar, ne opravljajte dveh hkrati. Žal živimo v času, ki hvali večopravilnost, tiste, ki lahko opravljajo več nalog istočasno, pa čeprav zato rezultati niso najboljši. A je tudi temu mogoče napraviti konec: ko boste to počeli, se ustavite, potem je vse le stvar discipline.

In še: ko se boste končno ustavili, se ustavite zares. Vsak dan si privoščite deset minut, ko ne boste počeli – nič. Možgani so kot mišica, z vajo postaja močnejša, večja. Tako se boste laže in tudi dlje osredotočali na pomembne naloge, pravijo psihologi.

Deli s prijatelji