POLETJE

Vroče vreme ne prija vsem

Objavljeno 15. junij 2012 09.00 | Posodobljeno 15. junij 2012 09.00 | Piše: M. F.

Pljučni, srčni in sladkorni bolniki naj se med vročimi dnevi zadržujejo v hladnih prostorih ali senci.

Vsem ni dano uživati v poletju, kroničnim bolnikom namreč povzroča še dodatne zdravstvene težave.

Čeprav se koledarsko poletje še ni začelo in so za nami deževni ter hladni dnevi, nam vremenoslovci napovedujejo prihod vročine. Mnogi jo stežka pričakujejo, nekateri pa se je upravičeno bojijo. Visoke temperature namreč negativno vplivajo na kronične bolnike, najbolj na astmatike, diabetike in tiste s srčno-žilnimi obolenji.

Zaradi vročine niha krvni tlak

Bolniki z boleznimi srca težko prenašajo vročino, tistim z visokim krvnim tlakom pa dodatne preglavice povzročajo nihanja pritiska. To ni zgolj neprijetno, ampak tudi zelo nevarno. Še višji krvni tlak namreč povečuje nevarnost poškodbe sten krvnih žil in tvorjenja krvnih strdkov, kar lahko privede do možganske kapi. Vsi, ki jih pestijo srčno-žilna obolenja, naj se zato v poletni vročini izogibajo telesnim naporom, od devete ure dopoldne do pete popoldne pa naj se zadržujejo v hladnih prostorih ali senci.

Pljuča ne marajo vročega zraka

Pljučni bolniki, predvsem astmatiki, tisti z alergijami in s kronično obstruktivno pljučno boleznijo (KOPB) imajo poleti pogostejše napade dušenja. Te največkrat izzove kombinacija povečane koncentracije cvetnega prahu, zračne vlažnosti in vročine, ki spodbuja kopičenje sluzi v dihalnih poteh. Ob tem organizem iz krvi črpa več kisika, kar vodi k pospešenemu in močno oteženemu dihanju.

Vročina in vlaga prav tako ustvarjata idealne razmere za širjenje virusov. Ti izzovejo okužbe dihal in pri astmatikih ter bolnikih s KOPB še poslabšajo osnovno bolezensko stanje. Zato se vsem pljučnim bolnikom priporočajo sprehodi na svežem zraku v zgodnjih jutranjih in poznih večernih urah, sicer pa naj se zadržujejo v hlajenih prostorih.

Sladkornim bolnikom niha sladkor

Visoke temperature izzovejo povečano potenje. Zlasti je to občutno pri bolnikih z diabetesom, zato lahko pride do splošne slabosti, hitrega padca krvnega tlaka in celo nezavesti. Da bi preprečili zaplete, je treba povečati vnos tekočin in se izogibati hudim telesnim naporom. V nasprotnem primeru so ogroženi vitalni telesni organi (srce, pljuča, možgani, jetra in ledvice). Za sladkorne bolnike je poleti priporočljivo pogostejše merjenje sladkorja v krvi in včasih tudi povečanje odmerkov inzulina.
 

Deli s prijatelji