KORIST

Vroča kopel boljša od vadbe

Objavljeno 31. avgust 2016 21.00 | Posodobljeno 31. avgust 2016 21.00 | Piše: M. F.

Vroča voda zaviralno vpliva na sladkorno bolezen tipa 2.

Kopel pozitivno vpliva tudi na telesno zdravje.

Strokovnjaki z britanskih univerz Leicester in Loughborough poročajo, da je z namakanjem v vroči kopeli mogoče za 10 odstotkov znižati raven sladkorja v krvi. Temu še dodajajo, da se poraba energije organizma v njej poveča za 80 odstotkov, telo v eni uri namakanja tako potroši kar 126 kalorij (toliko kot med polurno hojo).

Kopel : kolesarjenje

Raziskavo je vodil dr. Steve Faulkner z univerze Loughborough. »S pomočjo 10 prostovoljcev smo odkrili, da so imeli ti potem, ki so se eno uro namakali v vodi s temperaturo 40 stopinj Celzija, za 10 odstotkov manj sladkorja v krvi kot po enournem kolesarjenju. Rezultat nas je resnično presenetil.«

Vadba še vedno na prvem mestu

»Visok porast krvnega sladkorja po obroku je ključen za razvoj sladkorne bolezni tipa dve. Prav zato je zadrževanje enakomerne ravni krvnega sladkorja potrebno za zaščito zdravja. Menimo, da kopel pri tem igra pomembno vlogo, ker v telesu spodbuja izločanje beljakovin, ki lahko znižajo količino sladkorja v krvi, saj omogočajo boljši izkoristek inzulina pri pretvorbi glukoze v energijo.« Četudi so rezultati raziskave presenetljivi, pa še vedno za vzdrževanje splošnega zdravja priporoča telesna vadba.

V prihodnosti bodo njihova dognanja sicer pripomogla tudi k nadzorovanju telesne mase in ravni krvnega sladkorja.

 

Deli s prijatelji