AROMATERAPIJA

Vrnitev miru

Objavljeno 13. december 2011 12.35 | Posodobljeno 09. december 2011 09.54 | Piše: Melita Meršol

Uporabljamo samo naravna eterična olja, pridobljena iz različnih delov rastlin.

Aromaterapija je blagodejna terapevtska metoda z masažo, pri kateri uporabljamo samo naravna eterična olja, pridobljena iz različnih delov rastlin, to so cvetovi, listje, smola, korenine in semena. Pomagajo nam pri sprostitvi, obnavljanju telesnih moči, misli in duha. Preden pa jih začnemo uporabljati, se je treba o njih dobro podučiti. Ljudje so nekoč v svetih obredih uživali različne rastline, jih metali na vroče kamne in nato inhalirali paro, ki je povzročala halucinacije in z njimi užitke. Popolna terapija za telo in sprostitev s sodobnim izrazom aromaterapija se vse bolj uveljavlja. Kombinacija arom (eteričnih olj) in masaže namreč vrača telesu mir in harmonijo. Eterična olja so primerna za masažo šele, ko jih z nekaj kapljicami zmešamo z negovalnimi olji (na primer z mareličnim, sojinim, mandljevim, sončničnim). Najpreprostejša pot do pravilne mešanice je, da dodamo 10 kapljic eteričnega olja v 20 ml nosilnega olja za normalno raztopino oziroma pet kapljic za blažjo. Olja lahko med seboj poljubno mešamo, odvisno, katera aroma nam je najprijetnejša. Vedno jih shranjujemo v dobro zaprtih steklenih posodicah v hladnem in temnem prostoru.

Poprova meta

V hladnejših dneh eterično olje poprove mete dobro učinkuje proti prehladom in gripi, zlasti če si pripravimo inhalacije. Pri slabi prebavi in trebušnih krčih masirajmo trebuh z oljno mešanico. Vmasiramo jo lahko tudi v sence, saj tako kot sivka blaži glavobol.

Pomaranča

Eno izmed najbolj priljubljenih eteričnih olj je iz pomaranče. Izvira z Daljnega vzhoda in ima značilen vonj po citrusih. Spodbuja delovanje limfnega sistema in pomaga pri razstrupljanju kože. Deluje zelo krepčilno in je blago poživljajoče sredstvo. Uporabljajo ga za zdravljenje živcev, bronhitisa in prebavil. V obraznih kremah in oljih je odlično poživilo za kožo.

Čajevec

Eterično olje se v angleščini imenuje tea tree, vendar nima nič skupnega s čajem, kot bi bilo mogoče sklepati po imenu. Izvira iz Avstralije, Nove Gvineje in Nove Zelandije. Zdravilni so vsi deli rastline, še zlasti listi, iz katerih s parno destilacijo pridobivajo eterično olje. Čajevec učinkovito deluje na nečisto, mastno kožo, saj uničuje mikroorganizme, ki povzročajo vnetja.

Rožmarin

Eterično olje rožmarina deluje spodbudno, pospešuje prekrvitev in poživlja kožo. Blaži prehlad in odpira zamašen nos. Deluje protiglivično in protibakterijsko, lahko pa ga uporabimo tudi za odišavljenje prostorov.

 

VEČ V TISKANI IZDAJI PRILOGE ONA

Deli s prijatelji