PREHRANSKA PIRAMIDA

Voda, zelenjava, šele potem sadje

Objavljeno 11. junij 2013 19.40 | Posodobljeno 11. junij 2013 19.42 | Piše: Taša Oven

Dan na dan se srečujemo z različnimi nasveti, kako naj se prehranjujemo, da bomo zdravo živeli. Večina nas pametno prikima, a že v naslednjem trenutku najdemo opravičilo.

Ena izmed prehranskih piramid.

Ko končno le sprejmemo odločitev, da bomo nekaj spremenili v svoji prehrani, ugotovimo, da ne bo tako preprosto, saj moramo takoj upoštevati nekaj usmeritev. Prehrana mora biti pestra, raznovrstna in okusno pripravljena, poleg tega pa morajo biti energijske in hranilne vrednosti obrokov prilagojene tistim, ki jih zaužijejo. To pomeni, da ženske potrebujejo manj kalorij kot moški, mladostniki več kot starejši in podobno. Pri vsakodnevni prehrani je treba znižati količino nasičenih, zdravju škodljivih maščob in povečati količino zaščitnih snovi, predvsem zelenjave. Večini pa je pri pripravi jedi praviloma najtežje znižati količino soli in sladkorja.

Devetdeseta so že daleč

V devetdesetih letih so se začela uveljavljati izhodišča zdrave prehrane, ki jih je ponazarjala prehranska piramida. Piramida je slikovni prikaz izbora in količine živil, ki naj bi jih jedli vsak dan. Ne gre za zapoved, temveč bolj za priporočilo, ki naj bi nam pomagalo izbrati zdravo, obenem pa za vsakega posameznika primerno prehrano.

Upoštevanje prehranske piramide naj bi zmanjšalo tveganje za kronične bolezni in izboljšalo splošno raven zdravja prebivalstva. Piramida vsebuje šest glavnih prehranskih skupin: živila z veliko maščob in sladkorjev; mleko in mlečni izdelki; meso in mesni izdelki; sadje; zelenjava; kruh, testenine, žita, riž in druga škrobna živila.

Piramida priporoča uživanje živil, ki so bogata z ogljikovimi hidrati, torej kruh, žita in riž, ter izogibanje živilom, ki so bogata z maščobami, saj te dvigujejo raven holesterola.

image

Nova piramida

Novo tisočletje je prineslo nova dognanja. Raziskave so pokazale, da uživanje belega kruha in belega riža neugodno vpliva na raven glukoze in inzulina v telesu. Če ta živila zamenjamo z zdravimi maščobnimi kislinami, se tveganje za bolezni srca in ožilja zmanjša.

In že so postavili novo prehransko piramido, katere temelj je redna telesna vadba, živila pa so razdeljena na devet skupin: rdeče meso in maslo; beli riž, beli kruh, krompir, testenine in sladkor; mleko in mlečni izdelki; ribe, perutnina in jajca; stročnice in oreški; zelenjava; sadje; polnozrnati žitni izdelki; rastlinska olja.

Piramida tako priporoča uživanje zdravih maščobnih kislin in polnozrnatih živil, sadja ter zelenjave in zmanjšano uživanje ogljikovih hidratov, masla in rdečega mesa. Priporoča tudi, da zmanjšamo uživanje alkohola.

Kaj pa voda?

No, pa tudi s to piramido niso bili zadovoljni vsi. Hitro so našli pomanjkljivosti, kot npr. da je spodbujanje rastlinskega olja v prehrani ravno taka napaka kot spodbujanje ogljikovih hidratov v prvotni piramidi. Pojavljajo se vedno nove in nove teorije, podkrepljene z novimi raziskavami. Ena sodobnejših piramid tako poudarja pomen vode, saj le z zadostno količino te tekočine vsi procesi v telesu potekajo nemoteno.

S priporočeno dnevno količino, to je liter na 25 kg telesne teže, v piramidi zavzame največ prostora. Druga najpomembnejša skupina živil je zelenjava, s katero organizem prejme zadosti organskih mineralnih snovi. Sledijo kakovostne maščobe, ki nam dajejo energijo in so nepogrešljive pri presnovi v maščobah topnih vitaminov. Šele na četrtem mestu najdemo sadje in škrobna živila. Sadje vsebuje sladkor, ki v telesu povzroči zakisanost, če ga je preveč. Iz skupine ogljikovih hidratov so priporočljiva polnozrnata živila.

Meso naj bi vključili v prehrano le kot dodatek, še manj naj bi zaužili mesnih izdelkov. Zelo redko, še bolje nikoli, pa naj bi se na našem krožniku znašle slaščice. Mleka in mlečnih izdelkov v tej piramidi ne najdemo, saj odraslim dviguje raven holesterola in povzroča bolezni srca in ožilja.


Brez športa ne bo nič

Če želimo izboljšati prehrano, bo treba v to vložiti dosti več, kot samo slediti napotkom te ali one prehranske piramide. Zdrava prehrana je namreč za vsakega tista, ki najbolj podpre delovanje njegovega telesa, torej tista, ki vsebuje vsa potrebna hranila za optimalno delovanje telesa, hkrati pa vsebuje čim manj škodljivih snovi.

Vsaka od skupin živil vsebuje določene hranilne snovi, ne pa vseh, ki jih potrebujemo. Zato živila iz ene skupine ne morejo nadomestiti živil iz druge, pomembno pa je, kakšno količino katerih živil zaužijemo. Uživanje neuravnotežene prehrane dolgoročno zagotovo vodi v nastanek različnih bolezni.

Nikakor pa ne smemo pozabiti, da je zdravo prehranjevanje tesno povezano tudi z obvladovanjem teže, in to ne samo na način, da zmanjšamo količino dnevno zaužitih kalorij, temveč tudi z redno telesno vadbo. Saj se še spomnite reka Vsi na kolo za zdravo telo. Ta nam bolj ali manj dobesedno kaže pravo smer zdravega življenja. 

Deli s prijatelji