POMOČ

Vnetje mehurja: odreši nas, 
o, breza

Objavljeno 30. april 2014 09.00 | Posodobljeno 30. april 2014 09.00 | Piše: Katja Cah

Kako se izogniti neljubemu scenariju?

V tradicionalnem zdravilstvu opevano drevo nam maja ponuja najlepše liste.

Voda in kemične snovi v krvi morajo biti v telesu pravilno razporejene. Za to skrbijo sečila. Mednje poleg ledvic sodi z njimi povezan sečni mehur. Ta je za nemalo ljudi zdravstvena tegoba številka ena.

Vnetje mehurja, ki ga najprej začutimo kot neprijetno srbenje in hkrati bolečino, je izjemno nadležno. Sploh če sta simptoma povezana še z bolečim uriniranjem. Bolezenski znaki se zelo radi pojavijo v najmanj primernem času, denimo ob večjih, neodložljivih službenih in drugih obveznostih ter drugih fizičnih in psihičnih naporih, po možnosti na dopustu, ko končno dočakamo dan ali dva za rajanje z bližnjimi kje na toplem. Sončni dnevi pa prav tako spodbudijo bakterije, da se razmnožujejo v vsej svoji veličastni zoprnobi. Kako se izogniti neljubemu scenariju?

Hrana proti okužbam

Tudi tukaj velja – bolje preprečiti kot zdraviti. Še preden začutimo, da nam bo mehur ponagajal, pijmo dovolj tekočine: navadno vodo brez mehurčkov in primerne zeliščne čaje. Izogibajmo se negativnemu stresu. Preglasimo ga s smehom, ki prihaja iz srca. Kadar ne najdemo pravega razloga zanj, a si niti približno ne želimo pristati na farmacevtskih antidepresivih, uživajmo izbrano hrano, takšno z obilo triptofana, snovi, ki prispeva k občutku zadovoljstva in umirjenosti ter tako v kali preprečuje okužbe. Med živila, bogata z njim, med drugim štejemo jakobove pokrovače, škampe, špinačo, sveže gobe, česen, perutnino na žaru, mandlje in banane.


Prva pomoč s čaji 

Proti vnetju sečnih poti

Zmešamo enako količino drobno sesekljanega brezovega listja in zelenega gornika. Dve jušni žlici mešanice prelijemo z dvema litroma vrele vode, pokrijemo in pustimo stati eno uro. Čaj precedimo in spijemo skodelico ali dve dnevno.

Za lažje uriniranje

Naredimo mešanico iz 30 g brezovega listja, 20 g korenine seljanke, 20 g kilavca, 15 g preslice in 15 g hruškovih listov. Zdrobimo in dobro zmešamo. Štiri jušne žlice mešanice prelijemo z litrom vrele vode, pokrijemo in pustimo stati šest ur. Nato čaj precedimo, sladkamo in pijemo namesto vode. Po petih dneh naredimo nekajdnevni premor.

(Vir: Odpisani ponovno hodijo – Zdravila iz zelene lekarne, Jovan Tasić)
 

Zaščitimo intimne predele

Primerna prehrana in razmišljanje seveda nista edina preprečevalca obolenj sečil, nič manj pomembno ni, ali imamo na sebi udobna ali tesna oblačila. To še posebno velja za spodnjice. Izogibajmo se takšnim, ki zaradi neprimernega materiala in kroja koži onemogočajo dihanje oziroma zadržujejo vlago in pot. V kopalni sezoni se prav tako ne igrajmo z zdravjem. Mokre kopalke vedno zamenjajmo s suhimi, zelo obljudenim bazenom, v katerih mrgoli bakterij, pa se raje izognimo.

Od pare do olajšanja

Kadar nas vnetje mehurja vendarle doleti, najbolj pomaga, če pijemo še več tekočine kot običajno, pa tudi toplota. Po večkrat preizkušenem babičinem receptu je treba sesti na posodo, v katero smo zlili pravkar kuhan močan kamilični čaj. Ta razkužuje in že po nekaj minutah prinese olajšanje. Seveda če nismo nerodni in se pri tem ne poparimo. Privoščimo si tudi prigrizke, v katerih ne smejo manjkati brusnice in peteršilj, naravna preganjalca težav s sečili. Izjemna zdravilka je tudi breza oziroma njeni listi, ki iz telesa odvajajo odvečno vodo in hkrati umirjajo vnetje. To že v tradicionalnem zdravilstvu opevano drevo z belim lubjem je trenutno najlepše ozelenelo. Zdravilni poparki mladih listov nimajo neželenih stranskih učinkov, vendar se kljub temu izogibajmo zaužitju večjih količin. V tradicionalnem zdravilstvu opevano drevo nam maja ponuja najlepše liste. 

Deli s prijatelji