SONCE

Više ko gremo, bolj je 
nevarno

Objavljeno 11. februar 2016 15.30 | Posodobljeno 11. februar 2016 15.30 | Piše: Da. M.

Spuščanje po belih strminah je lahko za vašo kožo na obrazu celo nevarnejše kot poletno ležanje na plaži.

Mraz in nizke temperature naj nas ne zavedejo, sonce ima vseeno lahko nevarne posledice. Foto: Shutterstock

Privrženci zimskih športov so med aktivnostmi preveč izpostavljeni sončnim žarkom in sevanju. Kombinacija visoke nadmorske višine in UV-žarkov, ki odsevajo na snegu, postavi smučarje, deskarje in tekače pred večje tveganje, ki ga pomeni sonce, in s tem kožnemu raku. Več kot 90 odstotkov kožnega raka je po podatkih ameriške organizacije Skin Cancer Foundation posledica poškodb, ki so nastale na soncu. »Zimske športe vsi zlahka povežemo z ozeblinami, ki so posledica mraza in vetra, a veliko ljudi se ne zaveda nevarnosti UV-žarkov in tega, da imajo enake ali celo hujše posledice na smučišču kot na plaži,« pravi dermatolog Perry Robins. Pred odhodom na zimski oddih se bo torej koristno znova spomniti na nevarnosti sonca.

UV-sevanje se vsakih 300 metrov nadmorske višine poveča za od štiri do pet odstotkov. Torej je lahko pri 3000 metrih nad morjem kar od 35 do 45 odstotkov večje kot ob morju. Poleg tega se na snegu odbija 80 odstotkov vseh sončnih žarkov, kar pomeni, da ste lahko sevanju izpostavljeni dvakrat. Prav tako k večji vrednosti sevanja pripomore čistejši zrak, to pa pomeni, da se manj žarkov ustavlja v umazaniji. Zahrbtna je prav tako megla, saj razprši žarke, ti pa padejo na našo kožo pod različnim kotom, zaradi česar je lahko učinek še večji.

Težava, ki jo dermatologi še poudarjajo pri zimskem soncu, je, da je pozimi izpostavljen le obraz, kjer je koža najbolj občutljiva. Poleti je vsaj obraz tisti, ki ga večina le zaščiti. 

Ste spili dovolj?

Med zimskimi dejavnostmi pa ne pozabimo samo na nevarno sonce, ampak pogosto tudi na hidracijo telesa. Poskrbite, da boste spili dovolj vode. 

Kako najbolje poskrbeti za kožo pozimi?

  • Sneg in veter hitro zbrišeta sledi sončne kreme in zmanjšata njeno učinkovitost. Zato moramo biti toliko doslednejši pri nanašanju.
  • Pozimi moramo uporabljati sončno kremo, ki ima zaščitni faktor 30 ali več.
  • Nanesti jo moramo 30 minut, preden se odpravimo na sneg.
  • Nanjo ne pozabimo niti, ko je oblačno. UV-žarki so lahko takrat še močnejši.
  • Poskrbimo za zadostno količino, večina je še vedno nanaša premalo. Dermatologi priporočajo, da bi za obraz porabili vsaj čajno žličko kreme.
  • Uporabite tako, ki vsebuje lanolin in glicerol, ki bosta zagotovila hidracijo in izdatnejšo vlaženje, saj so zimske razmere lahko za kožo izjemno zahtevne.
  • Poskrbite za velikokrat pozabljene predele, kot so ustnice, ušesa, koža okoli oči in na vratu. Ne pozabite na roke.
  • Znova jo nanesite vsaki dve uri in takoj za tem, ko ste se intenzivno prepotili.
  • Vedno uporabljate balzam za ustnice z zaščitnim faktorjem najmanj 15.
Deli s prijatelji