MEDICINA

Ves svet išče zdravila in cepiva, mi pa se delamo norca

Objavljeno 22. oktober 2014 12.15 | Posodobljeno 22. oktober 2014 12.15 | Piše: Da. M.

O cepljenju, eboli in sebičnosti staršev govori prof. dr. Rajko Kenda.

Strokovni direktor Pediatrične klinike UKC Ljubljana Rajko Kenda.

Na obisk srbske zdravnice Slađane Velkov, ki je v Slovenijo prišla na povabilo predstavnikov društva za prostovoljno cepljenje, se je za Delo odzval prof. dr. Rajko Kenda. »Človek si težko predstavlja, kako je vedno možno najti ljudi, ki se dajo naplahtati z največjimi neumnostmi. Trditev, da je mogoče raka, multiplo sklerozo in vse druge bolezni pozdraviti s pravilno hrano in zdravim načinom življenja, je tako bebava, da si človek ne more predstavljati, da jo lahko kdo izusti, kaj šele, da ji nekdo verjame,« je Kenda ogorčen nad besedami Velkovove, ki z diplomo medicine predstavlja uradno medicino.

Toda po besedah profesorja diploma nobenega ne brani pred neumnostjo. »In med zdravniki so tudi mazači in goljufivci. Problem je, ko ljudje rečejo, »ta je zdravnik, ta bo že vedel«. So ljudje, ki mislijo, da je Armstrong pristal v filmskem studiu, so ljudje, ki trdijo, da so dvojčka sesuli Američani, so ljudje, ki vedo, kdo je ubil Kennedyja, in so ljudje, ki natančno vedo, da cepiva povzročajo multiplo sklerozo in avtizem. Ampak nobeden od teh še ni prišel na plano z dokazom.«

Delamo se norca iz belega kruha, ki ga imamo na mizi

»Očitno so z razvojem spletnih omrežij nastala ugodna tla za ljudi, ki so doslej živeli izolirano in niso bili slišani; zdaj lahko izkoristijo prednost računalniške tehnologije in v samoti sobice anonimno zlivajo v svetovni prostor, kar jim pade na pamet. In kaj je ob tem lepšega kot rušiti avtoriteto in verjeti raznim mazačem? Zdrav slog življenja promovira tudi uradna medicina. Sam živim na tak način. Ampak nekaj povsem drugega je trditi, da lahko s surovo zelenjavo pozdraviš raka in multiplo sklerozo. Zakaj ne gredo ljudje, ki v to verjamejo, v zahodno Afriko zdravit tiste, ki v stotinah umirajo zaradi ebole? Morda pa virus ebole še ne ve, da je zanj surova zelenjava smrtno nevarna? Ves svet si prizadeva in išče zdravila in cepiva za nalezljive bolezni, mi se pa tukaj delamo norca iz belega kruha, ki ga že imamo na mizi,« pravi dr. Kenda.

O tveganju pravi, da je minimalno in da so posledice blage. »Ljudje dobro vedo, da se bolezen ne bo širila, dokler je populacija precepljena. Toda s tem, ko svojega otroka nočejo cepiti, tveganje prenesejo na druge in sebično zaščitijo lastnega otroka. Ampak če vse to verjamejo – zakaj ne gredo v Sierra Leone s svojimi otroki? Zakaj ne gredo pomagat ljudem, ki tam umirajo? Naj imajo s seboj dovolj surove zelenjave, pa bo. In naj nam ob tem še povedo, kaj naj jedo ženske, da jih ne bo samo v Sloveniji 500 na leto zbolelo za rakom dojke. Prvi, ki bi bil res vesel tega, da surova zelenjava pozdravi vse rake, bi bil gospod Fakin, ki bi zaradi tega privarčeval milijone evrov.«

Deli s prijatelji