SUPERHRANA

Vegeta z vrta

Objavljeno 30. september 2012 17.30 | Posodobljeno 30. september 2012 17.30 | Piše: Andrej Predin

Luštrek ali Levisticum officinale je začimba iz družine kobulnic.

Če so v kulinariki najbolj cenjeni njegovi listi, potem velja v zdravilstvu izpostaviti korenine, saj vsebujejo dragoceno eterično olje (70 odstotkov ftalidov), ki deluje pomirjevalno in spazmilitično, čreslovino, rastlinske kisline, betasitosterol, smole in gumije. Luštrek najpogosteje pripisujejo za lajšanje napenjanja, pri vetrovih ter kot odvajalo. Ima antiseptične učinkovine, ki zdravijo sečila, mehur in ledvice. V ljudskem zdravstvu so ga uporabljali za čiščenje krvi in preprečevanje zamaščenosti vranice in jeter, pomaga pri spodbujanju menstruacije in blaženju menstruacijskih bolečin, nosečnice pa ga ne smejo uživati!

Je priporočena zel za kozmetične pripravke, saj z obraza odstranjuje madeže, pege in rdečino, včasih so z vročimi obkladki iz njega zdravili gnojne rane. Vsebuje učinkovine, ki širijo dihalne poti, olajšujejo izkašljevanje, pospešujejo potenje, odpravljajo neprijetni vonj znoja in pomagajo pri srčni oslabelosti ter srčnem popuščanju. Nekoč je bil zelo cenjeni afrodiziak, zato so ga Nemci imenovali Lust reich – poln veselja ali poenostavljeno luštrek. Strokovnjaki so to prepričanje pozneje sicer zavrnili. V tradicionalnem zdravstvu so ga uporabljali za izločanje težkih kovin iz telesa, Paracelzus ga je predpisoval za izločanje živega srebra, priporočali pa so ga celo pri strupenih ugrizih.

Vegeta ali magi

Okus luštreka je zelo domač v kuhinjah nekdanje Jugoslavije, saj je ena glavnih sestavin priljubljene mešanice začimb vegeta. Ta je znana predvsem pri starejših kuharjih in kuharicah, saj je začimba od razpada države nekoliko izgubila priljubljenost, zdaj velja za nekakšno javno skrivnost gospodinj. Luštrek je zelo aromatično zelišče, ki je po okusu podobno zeleni, zato mu ponekod pravijo lažna zelena. Pri njegovi uporabi je treba biti zmeren, saj lahko hitro postane prevladujoči okus jedi. Po navadi ne uporabimo več kot nekaj lističev za aromatizacijo celotnega lonca zelenjave. Dodamo ga lahko tudi pri kuhanju krompirja, korenčka ali stročjega fižola, celo običajni zeleni solati. Po njem pogosto posegajo ljudje, ki ne smejo uživati soli, saj naredi jed bolj slano.

Deli s prijatelji