VITKOST

Večerne navade, ki med spanjem ožajo pas

Objavljeno 24. september 2016 20.30 | Posodobljeno 24. september 2016 20.30 | Piše: M. F.

Bodite pozorni na čisto vse.

Prave priprave obljubljajo izdatnejši spanec.

Dober nočni počitek ne zagotavlja le jutranje svežine, ampak, če se nanj pravilno pripravite, tudi izgubo kilogramov. Usvojite šest navad in tako ubijte dve muhi na en mah, saj je dokazano, da tisti, ki spijo osem in pol ure, ponoči izgubijo dvakrat več podkožne maščobe v primerjavi z onimi, ki počivajo tri ure manj.

Počastite se z mlekom

Skodelica mleka ali grškega jogurta, tudi beljakovinski zmešek pred spanjem, pomagajo pri trudu za lep trebuh. Zaradi njih se namreč ponoči gradijo mišice. Mlečni izdelki vsebujejo kazein, beljakovino, ki se počasi presnavlja, in mišice oskrbuje s snovmi, ki omogočajo njihovo rast, so zapisali v eni od izdaj revije Medicine and Science in Sports and Exercise. In še en plus: več je mišic, hitrejša je presnova, zato kalorije hitreje zgorevajo tudi čez dan.

Znižajte temperaturo

Nekaj ur pred spanjem poskrbite, da bo temperatura zraka v spalnici padla. »Ob nižji boste hitreje zaspali in bolje spali, saj se ponoči temperatura telesa zniža, organizem pa se ohlaja lažje, če je njegova okolica hladnejša,« zagotavlja Rebecca Scott, psihologinja in gostujoča profesorica nevrologije na newyorškem centru za proučevanje spanja. Poleg tega raziskava, objavljena v eni od izdaj revije Diabetes, dokazuje, da spanje pri 19 stopinjah Celzija spodbuja zgorevanje podkožne maščobe.

Vzemite si čas zase

»Večerno sproščanje se vam morda zdi izguba časa, saj bi radi pred spanjem čim več postorili,« pravi dr. Scottova. A vendar je po njenih besedah najboljše pol ure pred počitkom pozabiti na vse obveznosti in se, preden ležete v posteljo, dodobra umiriti. Počnite nekaj, kar vas sprošča, kar imate radi in v čemer uživate, denimo prebirajte knjigo. To bo pozitivno vplivalo na spanec, ki bo izdatnejši, med njim pa bo telo porabilo več energije.

Priskrbite si pravo svetlobo

Veste, da uporaba raznih elektronskih igračk pred spanjem ni priporočljiva, in zato zvečer ne zrite vanje. A tudi svetloba iz premočnih žarnic ovira nastajanje hormona spanja melatonina in s tem moti kakovost počitka. Leta 2014 izvedena raziskava univerze Oxford je pokazala, da je verjetnost za debelost pri ženskah, ki spijo v popolni temi, za 21 odstotkov večja kot pri tistih, ki spijo v svetli sobi. Če želite svetlobo povsem izkoristiti sebi v prid, zatemnite luči takoj, ko se zunaj zmrači. Tako bo telo lažje sledilo ritmu narave in poskrbelo za boljši počitek.

Malce joge pred spanjem

Preintenzivna vadba pred spanjem ne bo koristna. Nasprotno, prebudila vas bo in odgnala spanec. Ne velja pa to za lahke vaje raztezanja. Idealna za večer je joga, saj se ne osredotoča le na telo, ampak tudi na dihanje, s pomočjo katerega se organizem umiri. Kombinacija, ki obljublja kakovosten počitek.

Brez večernega kozarčka

Menite, da vam kozarček ali dva pred spanjem pomagata zaspati? Žal se motite. »Alkohol zvečer ni dobra ideja, saj škodi nočnemu počitku,« opozarja dr. Scottova. Razlog ta je dejstvo, da sladkor in alkohol telesu v bistvu ne pustita spati. Posledica je rahel spanec in hkrati več neprijetnih sanj. Leta 2015 v Melbournu izvedena raziskava je dokazala, da so impulzi v možganih, ki zaradi alkohola motijo spanje, podobni tistim, ki jih izzovejo blažji elektrošoki. Poleg tega alkohol prinaša še dodatne kalorije, ki jih res ne potrebujete.

 

Deli s prijatelji